Termeti e cunami goditėn Japoninė

Shko poshtė

Super Termeti e cunami goditėn Japoninė

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 11, 2011 11:12 am


Tokio 11 mars - Tėrmet i fuqishėm me intensitet prej 8,9 ballėsh sipas shkallės Rihter, e goditi mėngjesin e sotėm bregdetin verilindor tė ishullit japonez Honshu, duke krijuar dallgė cunami me valė deri dhjetė metra , tė cilat shkaktuan shkatėrrime nė prefekturėn Miagi dhe Fukushima.

Rrezik nga goditje tė cunamit janė shpallur edhe nė rajonet bregetare tė Oqeanit Paqėsor nė Rusi, si dhe tė ishujve Marijanė, Filipine, Tajvanit, Indonezisė, Papua - Guinesė sė Re, Naurit, Mikronezisė dhe Havajet.

Epiqendra e tėrmetit, pėr tė cilin fillimisht u komunikua se ishte me intensitet prej 7,9, e pastaj edhe prej 8,8 ballė sipas Rihterit, ka qenė nė 125 kilometra nė lindje tė ishullit Honshu, 24 kilometra nėn thellėsinė e Oqeanit Paqėsor.

Pas tėrmetit tė parė pasoi edhe njė seri lėkundjesh tė dyta mes tė cilėve katėr me intensitet prej 7,1 ballėve.

Mediat japoneze njoftuan se ka numėr tė madh tė lėnduarish dhe se janė dėmtuar shumė rrugė dhe ka ndėrprerje tė lidhjeve telefonike. Pas lėkundjes nė disa ndėrtesa kanė shpėrthyer zjarre.

Tėrmeti ėshtė ndjerė edhe nė kryeqytetin japonez Tokio, ku ėshtė shembur ēatia e njė holli, nė tė cilin ėshtė mbajtur ceremonia e ndarjes sė diplomave tė rreth 600 studentėve.

Armata japoneze u urdhėroi anijeve tė Marinės ushtarake nė bazėn "Jokosuka" qė tė nisen drejt rajoneve tė goditura nga tėrmeti dhe cunami qė t'u japin ndihmė tė dėmtuarve.

Tėrmeti goditi nė orėn 6:46 me orėn tonė dhe ėshtė pasuar nga njė seri tėrmetesh tė tjerė tė vegjėl. Tėrmeti plasariti ndėrtesat dhe rrėzoi makinat nga urat.

Ndėrkohė, pjesė tė dallgės sė cunamit vėrshuan si llavė nė tokat e mbjella, duke futur nė to varka dhe duke vėnė pėrpara shtėpi dhe kamionė.

Nė Tokio turma njerėzish u mblodhėn nėpėr rrugė dhe u pėrpoqėn tė lidheshin me tė afėrmit pėrmes telefonit. Gjithashtu, tėrmeti i shoqėruar nga cunami ka shkaktuar ndėrprerjen e energjisė nė pothuajse 4 milionė shtėpi nė Tokio dhe nė zonat pėrreth.
Japoni, qeveria: Dėme tė mėdha

Kryeministri japonez Naoto Kan ka reaguar pas situatės sė krijuar pas tėrmeteve dhe cunamit qė goditėn Japoninė, duke bėrė thirrje pėr qetėsi.
“Kemi ngritur njė komitet operativ dhe iu kėrkojmė tė gjithėve qė tė jenė tė vėmendshėm ndaj udhėzimeve qė do tė jepen. Duhet tė ruajmė qetėsinė”, ka deklaruar Kan.

Deklaratėn e tij kryeministri e ka bėrė pas njė mbledhjeje tė jashtėzakonshme tė kabinetit tė tij, i veshur me tutėn e kaltėr qė pėrdoret nė rastet e emergjencės.

Ndėrkohė, njė zėdhėnės i qeverisė japoneze ka deklaruar se tėrmeti i fuqishėm dhe dallgėt e cunamit mund tė kenė shkaktuar dėme tė konsiderueshme.

Njė rafineri nafte ėshtė pėrfshirė nga flakėt e larta sa njė ndėrtesė disa katshe nė qytetin japonez tė Iēiharės, ndėrsa numri i tė humburve ėshtė shpallur i lartė, por ende i pakonfirmuar.
Krahina e Miagit, mė e dėmtuara nga prekura nga goditjet e cunamit, raportoi pėr njė numėr ende tė paqartė tė humburish, ndėrsa disa media vendase flasin pėr 80 kalimtarė pranė portit tė zhdukur nėn ujin e turbullt, tė ngritur papritmas prej detit.

Ndėrkohė, siē raporton CNN, janė konfirmuar tetė viktimat e para. Bilanci tragjik pritet tė rritet nė orėt nė vazhdim.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Termeti e cunami goditėn Japoninė

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Fri Mar 11, 2011 4:21 pm

Khu be 8.9 shkall :S:S katastrof :(:(l

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Termeti e cunami goditėn Japoninė

Mesazh nga Gonna prej Fri Mar 11, 2011 4:22 pm

Termet shummm i madh a n dor t ZOTIT

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Termeti e cunami goditėn Japoninė

Mesazh nga Lordi prej Fri Mar 11, 2011 5:15 pm

veq kemi hyr ne 2011-ten ndersa po afrohet 2012-ta kshtu qe si n“filem pom doket :D

Lordi
Co-Adm Legend
Besa-Bess
Co-Adm LegendBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1030
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Termeti e cunami goditėn Japoninė

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 11, 2011 5:38 pm

Pernime Katastrof ish kan.
E pash n'TV pa koment mbeta.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Termeti e cunami goditėn Japoninė

Mesazh nga Zyma prej Fri Mar 11, 2011 7:04 pm

Ndoshta asnjeher ne ndonje shtet tjeter skam ndje dhimbje sa per popullin dhe shtetin e Japonis ne qdo kohe na ka ndihmuar popullin shqiptare,zoti i ndimoft edhe ata ne kete situat

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Termeti e cunami goditėn Japoninė

Mesazh nga Daffina prej Sat Mar 12, 2011 8:51 am

Jashtzakonisht eshte tmer ta shohesh kjo qe ka ndodhe,Allahu i ndohmoft

_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
avatar
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Termeti e cunami goditėn Japoninė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi