Britanikja 11 vjeēare mė inteligjente se Albert Einsteini

Shko poshtė

Super Britanikja 11 vjeēare mė inteligjente se Albert Einsteini

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 11, 2011 12:32 pm


Britanikja Victoria Cowie ėshtė vetėm 11 vjeēare, ndėrsa ėshtė mė e menēur se Albert Einsteni, bile ia kalon edhe fizikanit Stephen Hawking ose miliarderit Bill Gates. Koeficienti i saj i inteligjencės ėshtė 162 dhe tashmė ėshtė anėtare e MENSA-s.

Kjo nxėnėse kohė mė parė kreu testin e inteligjencės (IQ) dhe u vėrtetua se ėshtė mė inteligjente se fizikanėt Albert Einstein dhe Stephen Hawking, IQ e tė cilėve ėshtė regjistruar si 160.

Megjithatė, Cowie thotė se ajo nuk dallon prej nxėnėsve tjerė nė shkollė. “Kur mora rezultatin vėrtetė mbeta e befasuar. Pak ėshtė frikėsuese kur ju krahasojnė me mendjet e ndritura, por ndjehem mirė pėr faktin se vlerėsohem si shumė e menēur”, i tha britanikja gazetės “Daily Mail”.

Vajza tha se i pėlqen t’i zgjidhė enigmat dhe planifikon ta regjistrojė fakultetin e shkencave. Nėna e vajzės, Alison, deklaroi se ajo gjithmonė e ka ditur qė vajza e saj ėshtė e menēur, por as nuk ka shpresuar se bėn pjesė nė dy pėr qind tė popullsisė sė botės qė kanė koeficient aq tė lartė tė inteligjencės. Victoria ėshtė vajzė e talentuar ajo luan nė piano, violonēel dhe saksofon. Ėshtė e interesuar nė shkencat natyrore dhe thotė se do ta studioj biologjinė. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Britanikja 11 vjeēare mė inteligjente se Albert Einsteini

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 11, 2011 12:35 pm

Ka edhe ksi njerz

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi