Ngrohja globale dėmton pasuritė arkeologjike

Shko poshtė

Super Ngrohja globale dėmton pasuritė arkeologjike

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 11, 2011 2:07 pm


Ndryshimet klimatike dėmtojnė pasuritė arkeologjike tė cilat kanė qenė tė ngrira pėr mijėra vite- thonė shkencėtarėt britanikė.

Ekspertėt nga Universiteti i Edinburghut pohojnė se mbetjet nė ndonjėrin nga vendet mė tė ftohta nė tokė bėhen tė ekspozuara, pasi qė temperatura globale shkakton shkrirjen e akullit dhe erozionin e tokės sė fortė.

Sipas Daily Mail, reliktet pėrfshijnė varrezat, artefaktet dhe mbetjet nga njerėzit.

Shkencėtarėt tė cilėt i kanė studiuar kėto raste tė dėmtimit nė tre lokacione anekėnd botės, kanė kėrkuar themelimin e njė organizate botėrore, e cila do tė regjistrojė tė gjitha lokacionet e dėmtuara dhe do tė mundohet qė t’i pengojė dėmtimet. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi