Disa mėnyra pėr tė dalė nga njė lidhje e paralizuar

Shko poshtė

Super Disa mėnyra pėr tė dalė nga njė lidhje e paralizuar

Mesazh nga Ditta prej Fri Mar 11, 2011 3:57 pmKur s’ka
dashuri mė, irriton prekja e partnerit. Tashme diēka ėshtė thyer,
gjithēka ka ndryshuar dhe nuk mban mend asgjė qė ka qenė mė parė njė urė
lidhėse me partnerin.
Nėse tashmė keni arritur tė shikoni kėto
shenja tek vetja apo tek partneri, duhet tė filloni tė mendoni se ėshtė
koha qė tė zgjidhni rrugėn mė tė mirė tė mundshme pėr lidhjen tuaj dhe
t’i vendosni pikė tė gjitha marrėzive.

Si ta organizoni ndarjen nga partneri: Zhdukja e qetė

Mėnyra mė e zakonshme e ndėrprerjes sė lidhjes ėshtė ajo e
ngadalshme, e qetė, duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar se
partneri do t’ju harrojė apo do tė gjejė dikė tjetėr. Si arsyetim gjeni
se jeni shumė tė zėnė me punė, s`mundeni tė dilni etj. Nuk bėheni e
gjallė nė telefon, ndėrroni numrin etj. Duhet tė keni parasysh se kjo
metodė funksionon vetėm te lidhjet e shkurtra, qė kanė zgjatur vetėm 2-3
muaj.

Ndarja sy me sy

Shumė psikologė kanė rėnė dakord se mėnyra mė e mirė e ndarjes ėshtė
kur tė ulet ēifti sy me sy dhe qetė, por me vendosmėri t’i sqarohet
partnerit se nuk keni asgjė personale kudėr tij/saj, mirėpo problemi
ėshtė se lidhja juaj nuk funksionon. Lamtumirė dhe mos lini ura prapa
vetes.

Gėnjeshtrat

Ėshtė zgjidhje e vėshtirė, por ndonjėherė gėnjeshtra ėshtė mė e mirė
se realiteti i hidhur. P.sh., ėshtė mė mirė tė shpikni diēka dhe tė
thoni se “kam gjetur dikė tjetėr dhe dua tė jem me tė”, sesa tė thoni
njė tė gėnjeshtėr. Nėse vendosni tė zgjidhni gėnjeshtrėn qė ėshtė e
lehtė dhe pėr tė cilėn edhe partneri do tė kuptojė se nuk ėshtė arsye e
vėrtetė, duhet tė jeni tė vendosur. P.sh: “Nuk jam i gatshėm tė
angazhohem nė diēka serioze”. Apo: “Dua t’i kushtoj vėmendje karrierės”.
Partneri juaj do ta ketė shumė tė vėshtirė tė mos i pranojė kėto
arsyetime.

Ndarja rreth e rrotull

Shpesh ndodh te shumė ēifte qė ndarja tė zgjasė mė gjatė se vetė
lidhja nė dashuri. Edhe pse njėri nga partneret nuk e do mė tjetrin,
gjen arsye tė stilit: “Nuk dua ta lėndoj”. Thjesht i frikėsohet ndjenjės
sė fajit dhe me kėtė mendon se bėn punė tė madhe duke vazhduar qe ta
mbajė lidhjen tė paralizuar. Nė tė shumtėn e rasteve kjo ėshtė ndarja mė
e dobėt e mundshme dhe njė gjė tė tillė vėrtet nuk e meriton njeriu me
tė cilin ke ndarė, madje sė paku edhe njė muaj tė vetėm tė jetės tėnde.
Shumė mė tepėr ka pėr t’u ēmuar vendosmėria juaj atėherė kur tė
kthjellohet dhe tė kuptojė se vėrtet ka mbetur shumė pak nė atė lidhje!

Ndarja agresive!

Kėtė mėnyrė tė ndarjes zakonisht e zgjedhin personat jo tė sinqertė
dhe me natyrė frikacaku. Ja si ndodh njė ndarje e tillė tipike:
Vazhdimisht kritikon partnerin, ia hedh fajin, i cakton kėrkesa tė
pamundshme, ėshtė vetjak dhe posesiv, mashtron prapa shpine dhe
vazhdimisht e ndėrron sjelljen e vet!

Ndarja nė vende publike!

Asnjėherė nuk guxoni qė ndarjen ta ndėrmerrni para njerėzve tė tjerė
tė pranishėm. Kjo mund tė shkaktojė shumė plagė te partneri juaj, mund
tė ndikojė qė ta humbė vetėbesimin dhe tė vdesė emocionalisht! Le tė
jetė vendi i qetė, ju tė dy vetėm dhe mundėsisht nė njė vend jopublik.
Atėherė partneri nuk do tė jetė nė gjendje edhe tė bisedojė lirshėm me
ju, edhe tė pėrkujdeset pėr emocionet e veta nė atė ēast. Edhe pse shumė
lidhje fillojnė nė vende publike si punė, kafeteri, stadium, kinema,
kėto nuk janė vende tė mira pėr ndarje.

Mundohuni tė merrni pėrsipėr fajet tuaja

Edhe pse nuk gjeni mė asgjė qė do t’ju mbante nė lidhje me partnerin,
mundohuni qė sė paku pjesėn tuaj tė fajit ta merrni pėrsipėr. Ėshtė
shumė lehtė tė lėndohet dikush qė vėrtet ju do apo ju ka dashur. Pa e
marrė parasysh arsyen pse dėshironi tė ndaheni, duhet tė keni respekt si
ndaj njė krijese njerėzore tė pėrbėrė nga emocionet, dėshirat, ėndrrat
etj

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi