Deficiti nė SHBA 222.5 milionė dollarė

Shko poshtė

Super Deficiti nė SHBA 222.5 milionė dollarė

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 11, 2011 5:44 pm


Departamenti i Thesarit nė Shtetet e Bashkuara, njoftoi se deficiti buxhetor u rrit nė muajin shkurt nė njė nivel rekord nė totalin e 222.5 miliardė dollarė. Rritja e deficitit reflekton reduktimin e tė ardhur5ave si pasojė e ligjit tė lehtėsimit tatimor qė u miratua nė muajin dhjetor.

Muaji shkurt regjistron parimisht nivelin mė tė lartė tė deficitit. Por nė kėtė vit niveli ėshtė rekord dhe mė i lartė se deficiti 220.91 miliardė dollarė tė shkurti tė kaluar dhe mė pak se parashikimi pėr 227.5 miliardė dollarė tė bėrė nga analistėt.

Thesari amerikan tha se deficiti nė pesė muajt e parė tė vitit fiskal 2011 ėshtė nė 641.26 miliardė dollarė kundrejt 651.6 miliardė nė tė njėjtėn periudhė njė vit mė parė.

Megjithatė deficiti parashikohet tė rritet krahasuar me njė vit mė parė pasi administrata Obama parashikon qė deri nė 30 shtator tė kėtij viti qė mbaron viti fiskal deficiti tė arrijė nė totalin e 1 trilionė e 645 miliardė dollarė kundrejt 1 trilion e 293 miliardė qė u regjistrua nė 30 shtatorin e 2010. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi