Libi, Liga Arabe kėrkon ndalim-fluturimi

Shko poshtė

Super Libi, Liga Arabe kėrkon ndalim-fluturimi

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Mar 13, 2011 12:33 pmLiga Arabe ka mbėshtetur idenė e vendosjes sė njė zone tė ndalim-fluturimit mbi Libi, ndėrsa rebelėt atje pėrballen me shtimin e ofensivės sė forcave tė Muamar Gaddafit.

Nė njė takim tė posaēėm nė Kajro u votua t’i kėrkohet Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė marrja e njė masė tė tillė. Britania dhe Franca ishin tė parat qė dolėn me kėtė ide, por deri tani nuk kanė gjetur mbėshtetjen e BE-sė apo tė NATO-s.

Zhvillimi vjen nė kohėn kur forcat anti-qeveritare nė Libi pėsuan tė tjera humbje.

Ushtarėt libjane i kanė shtyrė ata mė shumė nga sa u raportua fillimisht, duke i detyruar tė largohen edhe nga porti i rėndėsishėm i Ras Lanufit.

Pamje filmike tregojnė kryengritėsit duke vrapuar apo duke u larguar me makina.

Megjithatė, nė qytetin fqinj tė Brega-s, rebelėt refuzojnė tė dorėzohen.

“Ti Gedafi e shkaktove kėtė zemėrim dhe tani urrejtja ka kapėrcyer ēdo kufi qė kishe parė ndonjėherė o tiran”, tha Lanufit.

Kreu i Kėshillit Kombėtar libjan kėmbėngul se ka plot luftėtarė pėr tė sulmuar trupat qeveritare, por pa asnjė lloj kufizimi ndaj avionėve dhe anijeve tė tij, ata qė do tė vuajnė, do tė jenė civilėt.

“Nėse nuk vendoset njė zonė pėr ndalimin e fluturimeve dhe kufizime tė lėvizjeve nė det, situata pėr civilėt do tė bėhet shumė e vėshtirė. Nė Benghazi, nė kemi nė dispozicion njerėz dhe armė. Vazhdoj tė them se jemi pėr njė proteste paqėsore, por realiteti ėshtė i tillė qė na detyron tė marrin masa”, tha Jalili.

Nė takimin e Kajros, vendosjes sė njė zone tė ndalim-fluturimit iu kundėrvu vetėm Siria dhe Algjeria.

Pėr presidentin Obama, sanksionet e Shteteve tė Bashkuara dhe ato ndėrkombėtare e kanė izoluar edhe mė tej kolonel Gedafin, ndėrsa vazhdojnė diskutimet pėr tė tjera opsione qė pėrfshijnė vėzhgimin 24 orėsh tė Libisė, njė embargo mė tė rreptė armėsh si dhe pėrpjekjet pėr ndihmė tė mėtejshme humanitare.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi