Greqisė i plotėsohen kėrkesat

Shko poshtė

Super Greqisė i plotėsohen kėrkesat

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Mar 13, 2011 12:34 pmGreqia ka marrė frymė e lehtėsuar pas njė marrėveshjeje tė arritur nė konsultimet maratonė qė pėrfunduan nė orėt e para tė mėngjesit tė sė shtunės nė samitin e Brukselit.

“Athina ka arritur tė marrė atė ēka kėrkuar - ka deklaruar mė pas nė njė konferencė shtypi kryeministri grek - pra shtyrjen e afatit tė shlyerjes sė borxhit nė 7.5 vjet nga 3 qė ishte tani dhe paralelisht, reduktimin e normės sė interesit nė 4,2% nga 5.2% pėr borxhin prej 110 miliardė eurosh qė BE dhe FMN i dhanė Greqisė nė majin e kaluar”.

Sipas z.Papandreut nga kjo marrėveshje vendi ka fituar mė shumė se 6 miliardė euro, ndėrsa ka theksuar se nuk do tė nevojiten masa tė reja nė kurriz tė popullit.

Marrėveshja e nėnshkruar nė samitin e Brukselit pėrmban edhe rritjen me 440 miliardė euro tani dhe 500 miliardė euro pas vitit 2013 tė fondit tė Mekanizmit Mbėshtetės pėr vendet nė nevojė tė BE.

Gjithashtu mekanizmi mund tė blejė bono qeveritare nga ēdo vend, duke krijuar dhe taksėn europiane pėr transaksionet financiare, tė cilat janė karakterizuar si premisė pėr tė ardhmen.

Papandreu ka nėnvizuar se vullneti i qeverisė qė ai drejton ėshtė tė kryhen sa mė shpejt privatizimet nė sektorin ekonomik tė vendit si dhe tė shfrytėzohet pasuria publike nė mėnyrė qė Greqia tė pėrfitojė mė shumė se 50 miliardė euro pėr tė lehtėsuar nė njė shkallė prej 20% borxhin e saj kolosal.

Pavarėsisht programit rigoroz tė kursimeve dhe masave tė rrepta financiare qeveria greke vazhdon tė jetė nėn presion nė tregjet botėrore financiare sepse ekonomia e vendit ende nuk po jep shenjat e rimėkėmbjes.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi