Frikė nga shpėrthimet bėrthamore

Shko poshtė

Super Frikė nga shpėrthimet bėrthamore

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Mar 13, 2011 12:35 pmNė Japoni ekziston rreziku pėr njė shpėrthim tė dytė nė centralin bėrthamor Fukushima 1.

Teknikėt po pėrpiqen me tė gjithė mjetet tė ftohin Reaktorin 3, pas shpėrthimit qė ndodhi tė shtunėn nė ndėrtesėn ku ndodhet edhe ai me numėr 1. Shefi i Stafit nė qeverinė japoneze, Jukio Edano tha se impianti mund t’i bėjė ballė ndikimit dhe vetė reaktori bėrthamor nuk do tė dėmtohet.

Megjithėse zyrtarėt po pėrpiqen tė ulin frikėn, punonjėsit nė centralin elektrik tė Tokios thanė se nivelet e radioaktivitetit pėrreth centralit janė shtuar ndjeshėm, mbi nivelet e lejuara. Tė paktėn 170 mijė persona u shpėrngulėn nga zona pranė centralit.

Korrespondenti i BBC-sė, nė Tokio, Kris Hag, raportoi se shpėrthimi nė reaktorin 3 do tė jetė shumė mė serioz sepse aty ka plutonium dhe uranium. Ekspertėt thonė se pėr aq kohė sa autoritetet japoneze mund tė ftohin shufrat me lėndė djegėse, duke i mbuluar me ujė, ata mund tė shmangin njė tragjedi tė pėrmasave tė mėdha. Teknikėt hapėn valvulat e reaktorit 3, duke lejuar daljen e avujve radioaktivė, pėr tė ulur presionin e brendshėm. Qeveria japoneze zgjeroi kufijtė e zonės sė shpėrnguljes pėrreth Fukushimas, nga 1 nė 20 km, fill pas shpėrthimit tė parė.

Policia japoneze paralajmėroi se numri i tė vdekurve nė Mijagi mund tė arrijė nė 10 mijė viktima. Kjo prefekturė pėrfshin edhe portin e Minamisanrikut qė thuajse nuk ekziston mė pas cunamit.

Mė herėt zyrtarėt folėn pėr 2000 tė vdekur apo tė humbur. Miliona japonezė nuk kanė energji elektrike, vazhdojnė pėrpjekjet e ushtrisė dhe ekipeve tė ndihmės, ndėrsa vendi po sheh tanimė shkallėn e pasojave tė tėrmetit shkatėrrues.

Organizata e Kombeve te Bashkuara po koordinon operacionet ndėrkombėtare tė ndihmės. Njė luftėanije amerikane ka mbėrritur nė Japoni pėr tė ndihmuar nė operacionet e ndihmės, ndėrsa njė tjetėr pritet tė mbėrrijė. Nė tė gjithė vendin mbi 300 mijė njerėz janė shpėrngulur.

Pamjet satelitore tregojnė pėrmasat e shkatėrrimit me tė cilat u pėrball Japonia pas tėrmetit, mė i madhi qė ka goditur vendin, i pasuar nga tė tjera lėkundje qė vazhdojnė tė regjistrohen ende.

Nė Natori dhe Sendai, qė ndodhen nė prefekturėn e Mijagit, uji pėrpiu prona dhe ēfarė gjeti pėrpara me shpejtėsi. Qyteti i Rikuzen/Takadas, nė prefekturėn e Ivatas, nuk ekziston mė. Ushtria ka gjetur qindra trupa tė pajetė.

Ekspertėt besojnė se tėrmeti 8.9 ballė i shkallės Rihter ka zhvendosur ishullin qendror tė Japonisė me 2.4 metra dhe boshtin e Tokės me 10 cm.


_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi