Gratė qajnė 16 muaj tė jetės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Gratė qajnė 16 muaj tė jetės

Mesazh nga Nora prej Mon Mar 14, 2011 8:22 am

Gjatė tri vjetėve tė para tė jetės qajnė tri orė nė ditė sepse duket tė ndėrrohen, ushqehen apo argėtohen. Nė moshė prej 1 deri nė 3 vjet vajzat qajnė mesatarisht 2 orė dhe 2 minuta nė ditė, e arsyet kryesore janė lodhja dhe fjalėt e tepėrta tė prindėrve.
Mosha e adoleshencės gjithashtu e ka fazėn e famshme tė lotėve, e mesatarja nė javė ėshtė 2 orė e 13 minuta. Pėr kėtė mė pėrgjegjėsit janė hormonet, grindjet me mike, dėnimet e prindėrve dhe ndarjet nga tė dashurit.
Pas moshės 19-vjeēare, gruaja qanė mesatarisht 2 orė dhe 14 minuta nė javė, e qė lotėt tė rrjedhin mjafton tė shikojnė nė film tė prekshėm. Pas moshės 25-vjeēare arsyet kryesore pėr tė qarė janė ndarjet nga miqtė, lodhjet dhe lajmet e kėqija. Kur tė gjitha llogariten, bie se gratė qė nga lindja deri nė moshėn 78-vjeēare mesatarisht qajnė 12.000 orė.
Ky studim u krye me 3000 gra, e rezultatet treguan se arsyet pėr tė qarė ndryshojnė varėsisht na periudhat e caktuara tė jetės.
5 arsye kryesore nga lindja deri nė 1vjet
Uria, lodhja, mėnyra e vetme e komunikimit, ndjenja e papėrshtatshme shkaku i pelenave tė lagura, sėmundjet
5 arsye kryesore nga mosha 1-3-vjeēare
Lėndimet, lodhja, rėniet, dėshira pėr diēka, tėrheqja e vėmendjes shkaku i sjelljeve tė kėqija
5 arsyet kryesore nga mosha 4-12-vjeēare
tėrheqja e vėmendjes shkaku i sjelljeve tė kėqija, lėndimet, lodhja, sėmundjet, grindjet me miq
5 arsye kryesore nga mosha 13-18-vjeēare
Hormonet, grindjet me prindėr, ndarjet nga tė dashurit, dėnimet, sjelljet e kėqija tė njerėzve tjerė
5 arsye kryesore nga mosha 19- 25-vjeēare

Filmat e prekshėm, ndarjet nga tė dashurit, humbja e personit tė dashur, pavendosmėria rreth lidhjes sė gjatė, shtatzėnia

5 arsye kryesore pas moshės 25-vjeēare
Filmat e prekshėm, ndarja nga partneri, humbja e personit tė dashur, lodhja, lajmet e kėqija pėr dikė tjetėr

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi