Marty ndihmon kundėrshtarėt e pavarėsisė

Shko poshtė

Super Marty ndihmon kundėrshtarėt e pavarėsisė

Mesazh nga D3M1 prej Mon Mar 14, 2011 9:41 am


Raportuesja e Parlamentit Evropian pėr Kosovėn, Ulrike Lunacek, ka sqaruar nė njė intervistė mbi mėnyrėn se si Dick Marty i sheh hetimet rreth pretendimeve pėr trafik organesh nga njė pjesė e drejtuesve tė UĒK-sė, duke pėrfshirė dhe kryeministrin Hashim Thaēi.

“Propozimi i tij ėshtė qė hetimet tė bėhen nėn ombrellėn e EULEX-it, por qė hetimet tė jenė tė bazuara jashtė Kosovės, pasi Kosova ėshtė njė vend i vogėl dhe ka ende probleme me mbrojtjen e dėshmitarėve. Me kėto qėndrime pajtohem dhe unė. Njė tjetėr element, pėr tė cilin kėmbėnguli Marty, ėshtė dhe fakti se prokurori i kėsaj ēėshtjeje duhet tė jetė i njėjti nga fillimi nė fund. Tė mos ketė ndryshim tė prokurorėve, pėr shkak tė kohėzgjatjes sė mandatit, siē ndodh zakonisht nė EULEX. Mendoj se ky ėshtė njė opsion i mirė”, ka theksuar Lunacek pėr Evropėn e Lirė.

Sipas saj, nė paraqitjet e tij tė 16 dhjetorit dhe 25 janarit para Kėshillit tė Evropės, Marty kishte marrė jo pak duartrokitje dhe fjalė mirėnjohjeje lidhur me raportin e tij mbi Kosovėn. Por, nė tė parin takim jashtė Kėshillit tė Evropės, Lunacek ka thėnė se Marty ėshtė pėrballur me deklarata tė forta mbi vėrtetėsinė e raportit dhe prapavijėn politike tė tij. Ai ishte zėnė ngushtė, kur mė 10 mars, europarlamentarėt kėrkuan fakte, e jo spekulime, pėr raportin e tij.

Marty pranon hetimet nėn ombrellėn e EULEX-it, por struktura qė ai kėrkon mund tė ngre pikėpyetje se bėhet fjalė pėr njė lloj gjykate speciale ndėrkombėtare, kėtė radhė vetėm pėr Kosovėn.

“Kjo ėshtė njė ide, njė propozim i zotit Marty qė duhet diskutuar me EULEX-in. Nėse EULEX-i thotė se grupi hetimor duhet tė jetė i vendosur nė terren, pasi nė Kosovė ėshtė siguruar mbrojtja e dėshmitarėve, unė do tė jem dakord. Nė fund, duhet tė jenė autoritetet qė do tė merren me hetimin qė tė vendosin”, ka theksuar Lunacek, duke e lėnė ende tė hapur pėr debat ēdo modalitet qė lidhet me hetimin.

Kundėrshtarėt e pavarėsisė sė Kosovės, me raportin e Martyt kanė njė argument mė shumė kundėr shtetit mė tė ri. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi