Apple vazhdon dominimin n tregun e tabletave

Shko posht

Super Apple vazhdon dominimin n tregun e tabletave

Mesazh nga D3M1 prej Mon Mar 14, 2011 9:51 am


Sipas nj hulumtimi t ri t publikuar nga IDC, suksesi i Apple n tregun e tabletave do t vazhdoj edhe gjat ktij viti.

N tre muajt e fundit t vitit 2010, Apple prmes iPad ka siguruar 73% t tregut, ndrsa konkurrenti kryesor ka qen Galaxy Tab i Samsung, i cili ka siguruar 17% t tregut gjat ksaj periudhe.

Sipas t dhnave t IDC, n trsi vitin e kaluar jan shprndar 18 milion tableta, ndrsa pjesmarrja e Apple n tregun tabletave gjat gjith vitit ka qen 83% (gjegjsisht 14.9 milion tableta t shprndara).

Gjat ktij viti, IDC parashikon vazhdim t rritjes s shpejt n tregun tabletave, q sipas prqindjeve t tyre duhet t ngritet n 50 milion njsi t shitura.

Ndrkoh, edhe pse do t paraqiten nj numr m i madh produktesh, duke prfshir Xoom t Motorolas dhe BlackBerry PlayBook t RIM, suksesi i Apple nuk do t rrezikohet, ndrsa sipas llogaritjeve t IDC, n tregun e prgjithshm t tabletave, Apple do t siguroj 70-80% t tregut. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi