Telefonat tė punojnė me muaj me njė mbushje?

Shko poshtė

Super Telefonat tė punojnė me muaj me njė mbushje?

Mesazh nga D3M1 prej Mon Mar 14, 2011 11:17 am


Telefonat celularė mund tė punojnė me muaj me vetėm njė mbushje tė baterisė- thonė shkencėtarėt nga Universiteti i Illinois. Inxhinierėt nga ky universitet besojnė se metoda e tyre do t’u mundėsojė telefonave celularė dhe laptopėve qė tė punojnė 100 herė mė gjatė me njė mbushje tė baterisė, nė raport me gjendjen aktuale.

Metoda e re fokusohet nė ndryshimet nė mėnyrėn me tė cilėn funksionon memoria digjitale e aparateve, e cila shpenzon sasinė mė tė madhe tė energjisė.

Sot memoria e telefonave celularė pėrbėhet nga tela tė vogėl metalikė, ndėrsa secilėn herė kur u qaset informatave, elektriciteti kalon pėrmes atyre telave, nė mėnyrė qė tė merren tė dhėnat e kėrkuara.

Inxhinierėt besojnė se shumica e komponentėve tė cilėt shfrytėzohen pėr deponim dhe marrje tė informatave mund tė zvogėlohen, dhe nė kėtė mėnyrė zvogėlohet edhe sasia e elektricitetit.

Sipas Telegraph, shkencėtarėt kanė pėrdorur nano-tubule karbonike tė cilat janė 10.000 herė mė tė holla se floku i njeriut.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi