Zbulohet Atlantida nė jug tė Spanjės?

Shko poshtė

Super Zbulohet Atlantida nė jug tė Spanjės?

Mesazh nga D3M1 prej Mon Mar 14, 2011 2:50 pm


Njė ekip shkencėtarėsh amerikanė pohon se ekziston mundėsia qė nė afėrsi tė bregut jugor tė Spanjės, tė kenė lokalizuar qytetin mitik Atlantida- pėr tė cilin besohet se para njė mijė vitesh e ka pėrmbytur njė cunami i madh.

“Kjo ėshtė fuqia e cunamit. Ėshtė vėshtirė tė kuptohet se si vala mund tė fshijė njė ishull me madhėsi njėqind kilometra”, ka thėnė pėr Reuters, Richard Freund, profesor nė Universitetin Hartford.

Pėr tė shuar misterin shumėvjeēar, shkencėtarėt kanė studiuar incizimet satelitore, ndėrsa nė jug tė Cadizit kanė zbuluar atė pėr tė cilėn besojnė se ėshtė qyteti antik i njohur si Atlantida.

Ekipi i arkeologėve dhe gjeologėve gjatė viteve 2009 dhe 2010 kanė shfrytėzuar radarėt, hartat digjitale dhe teknologjinė nėnujore, pėr tė analizuar kėtė rajon.

Nė Spanjė janė zbuluar edhe disa “qytete tė ēuditshme memoriale” tė ndėrtuara sipas mostrės sė Atlantidės, ndėrsa supozohet se i kanė ndėrtuar tė ikurit tė cilėt kanė arritur t’i shpėtojnė cunamit shkatėrrues.

Edhe pse nuk mund tė thuhet me saktėsi nėse ky zbulim ėshtė Atlantida, profesor Freund thotė se qytetet memoriale e dėshmojnė se ai qytet ėshtė i varrosur nė afėrsi tė bregut jugor tė Spanjės. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi