Shqipja e alfabeteve tė koduara

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Shqipja e alfabeteve tė koduara

Mesazh nga AnG3L-E prej Wed Mar 16, 2011 8:36 amĖshtė diēka e zakonshme midis tė rinjve qė ata tė krijojnė njė gjuhė tė tyre tė posaēme, nė gjendje qė t’a deshifrojnė vetėm ata.

Kėto alfabete tė reja dhe kode gjuhėsore u vendosėn nė qendėr tė emisionit tė pasdites nė Top Channel, i cili vizitoi nxėnėsit e Liceut Muzikor tė Tiranės.

”Ne kemi pothuajse dy vjet qė flasim me njėra-tjetrėn ndryshe, nė mėnyrė qė mos tė na kuptojnė tė tjerėt. Kur kam ardhur nė fillim nė shkollė flisja me f, por askush nuk mė kuptonte. Mė vonė kur kuptova qė edhe Kamela fliste kėshtu filluam t’a praktikonim shumė nė shkollė dhe nė shtėpi”, tregojnė dy gjimnaziste, Kejti dhe Kamela.

Megjithatė, ato nuk janė tė vetmet qė kanė mundur tė realizojnė kėtė mėnyrė tė folure, pasi breza tė tė tėrė tė rinjsh e kanė praktikuar pėrpara tyre.

Enea, njė tjetėr nxėnės i kėsaj shkolle, nė fillim e kishte tė pamundur tė kuptonte se ēfarė bisedonin me gjuhėn e tyre tė ēuditshme, shokėt dhe shoqet e tij. Mė pas, edhe ai u bė pjesė e “konspiracionit”.

“Kur kam ardhur nė fillim nė lice nuk dija tė flisja si shokėt e mi dhe mė ėshtė dashur pothuajse 2-3 javė pėr tė mėsuar. Qėllimi kryesor ėshtė qė tė tjerėt tė mos na kuptojnė kur ne themi sekretet tona me njėri-tjetrin”.

Notat muzikore apo pentagrami janė simbole tė njė bote qė nė vetvete ėshtė sa e vėshtirė aq edhe magjepėse. E ndoshta, ėshtė pikėrisht gjuha artistike ajo qė ka nxitur tek kėta tė rinj dėshirėn pėr tė shkuar mė tej, me mėsimin e njė alfabeti tė tyrin personal, i cili nuk bėn pjesė nė asnjė gjuhė tė shkruar tė botės.

“Ky ėshtė alfabeti im dhe qė mund tė deshifrohet vetėm nga tre shoqet e mia. Nė tė ardhmen dua tė vazhdoj t’a ruaj si kujtim ose edhe pėr tė rikujtuar kohėrat e gjimnazit dhe shoqėrinė e kėtyre viteve”, thotė Kejti.

Mėnyrat pėr t’u bėrė tė pakuptueshėm, tė padeshifrueshėm dhe pothuajse tė huaj pėr njerėzit qė i rrethojnė, janė njė prirje e zakonshme pėr tė rinjtė thonė specialistėt. Disa prej tė rinjve, kanė krijuar njė prirje tė veēantė pėr tė folur mbrapsht.

Ajo qė kėrkohet ėshtė kujtesa e fortė, zhdėrvjelltėsia gjuhėsore, shkathtėsia dhe durimi. “Mė pėlqen tė flas mbrapsht sepse pėrbėn njė risi dhe diēka qė ėshtė akoma dhe mė e vėshtirė pėr t’u kuptuar”, thotė Bani, njė tjetėr gjimnazist.

Shqipja konspirative dhe versionet e saj tė shumta, mund tė shndėrrohen edhe nė temė debatesh nė studio ku merren e rimerren ide qė lindin nė kronika si kėto. Deri atėherė, tė rinjtė tanė, do tė vazhdojnė tė perfeksionojnė gjuhėt dhe alfabetet e tyre personale.

_________________
. . . Jam Kokforte . . . Por [ Zemren ] e Kam Gjithmone Te Madhe. . . ladyshy:

-------------EDUARD-------------------
------ ◢ ▇ ◣ (L) ◢ ▇ ◣----------
------▇ ▇ ▇ ◣ ◢ ▇ ▇ ▇----------
------◥ ▇ ▇ ▇ ▇ ▇ ▇ ◤---------
------┈ ◥ ▇ ▇ ▇ ▇ ◤--------------
------┈ ┈◥ ▇ ▇ ◤------------------
------┈ ┈ ┈ ◥◤----------------------
avatar
AnG3L-E
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 11525
Vendbanimi: : N`Zemer T`EDW-s
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 14/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi