Shumica e turqve kundėr hyrjes nė BE

Shko poshtė

Super Shumica e turqve kundėr hyrjes nė BE

Mesazh nga D3M1 prej Wed Mar 16, 2011 7:39 pm


Ankara, 16 mars - Shumica e turqve kanė humbur durimin dhe kundėrshtojnė hyrjen e Ankarasė nė Bashkimin Evropian, qė ėshtė i lidhur me vonesėn nė bisedimet aktuale me Brukselin.
Sipas njė sondazhi tė kryer nga Fondacioni turko-gjerman pėr arsim dhe shkencė (TAVAK), 60 % e qytetarėve janė deklaruar kundėr hyrjes sė vendit nė BE, 35 % kanė mbėshtetur integrimin, derisa tė tjerė nuk janė deklaruar, transmetojnė agjencitė.
Nė vitin 2005, kur filluan negociatat e anėtarėsimit me Unionin, 70 % e qytetarėve ishin pėr hyrjen e vendit nė BE. Ndryshimi i disponimit mund tė shpjegohet me vonesat nė bisedime, pasi qė presidenti francez, Nicolas Sarkozy, dhe kancelaria gjermane, Angela Merkel, kundėrshtojnė hapur anėtarėsimin e Turqisė nė BE.
Sipas sondazhit, nė tė cilin kanė marrė pjesė 1 540 qytetarė, 35 % e tė anketuarve mendojnė se Franca ėshtė pengesa mė e madhe e Turqisė nė rrugėn drejt Brukselit, ndėrsa 23.5 % e tyre akuzojnė Gjermaninė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi