Fieraku me tumor shėrohet nga akrepi

Shko poshtė

Super Fieraku me tumor shėrohet nga akrepi

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Fri Mar 18, 2011 10:36 amNjė 90-vjeēar myzeqar vazhdon tė jetojė edhe pse sipas mjekėve duhet tė kishte ndėrruar jetė disa muaj mė parė, pasi ai vendosi tė kuronte vetė njė tumor tė avancuar me njė mjekim popullor.

Historia e rrallė e Halit Brahos, banor i fshatit tė Roskovecit, u soll nė ekranin e Top Channel gjatė emisionit tė pasdites.

”Kur kam qenė i ri kam bėrė ēdo lloj punėsh. Kam punuar 31 vjet nė kooperativė, kam bėrė hamallin, punė krahu nė port dhe kam kullotur bagėtitė”, nis tė rrėfejė historinė e jetės sė tij i moshuari.

Pak kohė pas vdekjes sė bashkėshortes sė tij, jeta e Brahos morri njė tė tatėpjetė. “Unė kisha patur edhe mė parė probleme me prostatin dhe nė moshėn time kjo nuk ėshtė e pazakontė.

Megjithatė, pas vdekjes sė gruas problemet u rėnduan shumė dhe u bllokova komplet. Shkova dhe bėra njė operacion nė spitalin e Fierit, ku qėndrova 17 ditė. Kur mė nxorrėn, ende kisha probleme.

Pas dy ditėsh nė shtėpi mė rifilluan krizat. Plaga nuk ishte mbyllur dhe gjithashtu isha infektuar. Megjithatė, kur i njėjti mjek mė vizitoi sėrish, pa se kisha probleme nė mushkėri dhe mė kėshilloi qė tė shkoja nė Tiranė”.

Njė analizė mė e specializuar nė Tiranė tregoi se Braho vuante nga njė formė e avancuar e kancerit nė prostatė, i cili kishte lėshuar metastaza edhe nė mushkėri.

Mjekėt i bėnė tė qartė tė birit qė 90-vjeēari mund tė jetonte e shumta edhe 4 muaj, ndėrsa i dhanė si tė vetmen kurė morfinėn, pėr tė shėruar dhembjet e papėrballueshme.

”Fillova tė pija morfinė gjithmonė e mė shpesh, ndėrsa ditė pas dite dhembjet vetėm sa shtoheshin. E gjithė kjo u bė e padurueshme, ndihesha shumė keq dhe e dija qė po vdisja”, dėshmon Haliti.

”Arrita deri atje sa tė pija tetė morfina nė ditė qė tė qetėsohesha, aq mė ikte fare shikimi, por nuk mė bėnin asnjė derman. Kėshtu qė mendova tė vrisja veten.

Djali mban njė helm pėr mistrin nė shtėpi. Unė shkova, e morra, e piva tė gjithė, por prapė nuk mė bėri efekt dhe nuk vdiqa”.

Tentativa e 90-vjeēarit pėr t’u vetvrarė alarmoi tė gjithė tė afėrmit, tė cilėt e vendosėn nėn mbikqyrje tė vazhdueshme. Nė kėtė situatė tė dėshpėruar, Brahos iu kujtua njė mjekim i vjetėr popullor, pėr tė cilin kishte dėgjuar tė flitej nga stėrgjyshėrit.

”Nė ato kohė tė vjetėra, pėrdorin si ilaē helmin e akrepit. Nė disa raste, kjo kurė ėshtė e rrezikshme dhe ka sjellė vdekjen e atyre qė e kanė pėrdorur, sepse janė helmuar, por unė nuk kisha ēfarė tė humbja.

Gjeta njė akrep dhe e futa nė njė shishe tė boshatisur. Atė e mbusha pastaj me vaj ulliri. Ėshtė e rėndėsishme qė akrepi tė mos vritet, por tė futet i gjallė nė shishe.

Normalisht, pėrpara se kura tė pėrdoret duhet tė kalojnė 40 ditė, por unė e pėrdora pas njė jave. Morra njė pendė dhe leva trupin, sidomos pjesėt ku kisha mė shumė dhembje”, tregon Braho.

Rezultati ishte ēudibėrės. Qė tė nesėrmen e asaj dite, i moshuari hoqi dorė nga morfinat, tė cilat u bėnė tė panevojshme, pasi dhembjet u ndėrprenė.

Qė prej asaj dite kanė kaluar tetė muaj, katėr mė shumė nga sa kishin parashikuar mjekėt se Haliti mund tė jetonte maksimalisht.

Edhe mė e ēuditshme, ndėrsa ditėt kalojnė, ai ndihet gjithmonė e mė i fuqishėm, oreksi i ėshtė rikthyer dhe pėrmirėsimet janė tė dukshme.

Djali i tij thotė se “ndonjėherė Zoti bėn mrekullira”, por me sa duket, pas kėtij shėrimi nuk qėndron dora hyjnore, por njė mjekim i thjeshtė popullor i pėrdorur nė kohėt e vjetėra.

Nė tė vėrtetė, kjo praktikė e helmit tė akrepit nuk ėshtė e njohur vetėm nė Shqipėri. Prej vitit 1995, Kuba e njeh si kurė zyrtare helmin e akrepit blu ndaj ēdo lloj kanceri dhe rreth 80 000 njerėz pretendojnė se janė shėruar pa nevojėn e operacioneve apo mjekimeve tė tjera.

Mrekulli apo njė ilaē serioz, e vėrteta ėshtė se kurat shpesh tė pafuqishme pėr tė shėruar kancerin kushtojė miliona.

Tė kėtė vallė njė konspiracion?. Sidoqoftė, qėndron fakti qė Halit Braho ėshtė njė i vdekur i gjallė mes nesh.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi