Fillon numėrimi pėr sulmet kundėr Libisė

Shko poshtė

Super Fillon numėrimi pėr sulmet kundėr Libisė

Mesazh nga Zyma prej Fri Mar 18, 2011 2:18 pm

Zėdhėnėsi i Qeverisė franceze Franēois Baroin ka bėrė me dije se
“brenda disa ēastesh janė paraparė goditje ushtarake kundėr Libisė”. Nė
kėto sulme pritet tė marrin pjesė Franca, SHBA dhe Britania e Madhe.
Rreth sulmeve kanė biseduar liderėt e kėtyre tri vendeve . Pėrgatitje
tė gjera pėr sulme kundėr Libisė po bėhen nė disa nivele. Pas miratimit
tė Rezolutės nė KS tė KB-s. Edhe NATO ka filluar konsultat rreth
vendimeve qė do tė marrė nė pajtim me kėtė Rezolutė.
Nga ana tjetėr koloneli Gadafi ka premtuar se “tė gjithė ata qė do ta sulmojnė Libinė” do tė shkojnė nė ferr”.
Megjithėkėtė
deklaratė tė fortė, Gadafi ka ndryshuar taktikėn dhe tash nuk
planifikon mė sulme nė Bengazi. Ndėrsa kryengritėsit kanė filluar sulmet
kundėr pozicioneve tė regjimit tė Gadafit
Kontrolli evropian i
fluturimeve me seli nė Maltė ka bėrė me dije se Libia ka mbyllur
hapėsirėn e vet ajrore pėr ēdo komunikim, qė do tė thotė se nuk do tė
lejojė fluturimin fluturakeve tė huaja sipėr territorit tė vet .
Qeveria
e Libisė ėshtė e gatshme pėr armėpushim me kryengritėsit por
paraprakisht dėshiron tė debatojė se si mund tė bėhet ai armėpushim, ka
thėnė zėvendėsministri i jashtėm libian Kaled Kaim

Kėshilli i Sigurmit i Kombeve tė Bashkuara ka miratuar njė rezolutė
qė autorizon pėrdorimin e forcės kundėr regjimit tė kolonel Moamer
Gadafi nė Libi.
Kjo rezolutė u miratua me 10 vota pėr dhe pesė
abstenime ndėr tė cilat Kina, Rusia, e Gjermania. Rezoluta i jep lejė
vendosjes sė zonės sė ndalimfluturitt mbi Libi. Sulme amerikane,
franceze e angleze pritet tė bėhen nė orėt qė vijnė si dėshmi regjimit
Gadafi pėr vendosmėrinė e bashkėsisė ndėrkombėtare. Nė Bengazi, nė
bastionin e fundit tė kryengritėsve, ky vendim u kremtua me tė shtėna
gėzimi e rėnie borish.
Pas miratimit tė rezolutės zėvendėsministri
libian i Punėve ėt Jashtme Khaled Kaaim ka thėnė se vendi i tij ėshtė i
pėr njė armėpshim me kusht duke vlerėsuar se vendimi i OKB-sė ve nė
rrezik unitetin e saj.
E ēfarė ėshtė zona e ndalimfluturimit?
Ēdo
gjė varet nga rrethanat. Janė dy lloje zonash tė ndalimfluturimit. Nė
njėrin rast ai ka tė bėjė me imponimin njė armate tjetrės nė rast lufte
ndėrmjet dy vendeve. Nė praktikė kjo ėshtė paralajmėrim i njėrės forcė
ndėrluftuese se avionėt do t’i rrėohen nėse ata fluturojnė nėpėr
hapėsirėn e caktuar
Na rastin tjetėr, shumė mė i aplikueshėm nė
Libi, forca e jashtme me epėrsi ajrore dėrrmuese ndalon fluturimin e
mjeteve tė vendit nė mėnyrė qė tė pengohet lufta civile ose kriza
humanitare. Kjo taktikė ėshtė pėrdorur nė Bosnjė e nė Irak nė vitet
1990. Zona e ndalimfluturimit ėshėt kompromis nė situatat nė ėt cilat
bashkėsia ndėrkombėtare ngulmon nė ndalimin e dhunės pa mundur tė
arsyetojė politikisht njė ndėrhyrje tė vėrtetė ushtarake.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi