Sandvii me tun ruan shikimin

Shko posht

Super Sandvii me tun ruan shikimin

Mesazh nga Gonna prej Fri Mar 18, 2011 6:06 pm

Nse shpesh konsumoni sandvi apo sallata me tun, do t keni m pak probleme me shikim, theksojn hulumtimet e fundit t shkenctarve.

Konsumimi i shpesht i mishit t peshkut, prfshir edhe at t konservuar dhe ushqimet e tjera q prmbajn acide omega-3, zvoglon rrezikun nga humbja e shikimit pr 42%. Kshtu ka konstatuar studimi nga universiteti i Harvardit. Degjenerimi makular sht shkasi kryesor i humbjes s shikimit te njerzit m t moshuar se 50 vje.

Ekipi studiues kishte analizuar t dhnat e marra nga 38.000 gra pr mnyrn e tyre t ushqimit, prfshir konsumin e acideve omega-3 dhe omega-6, ndrsa rezultatet kan treguar se grat q kishin konsumuar vaj peshku ishin m pak t rrezikuara nga dmtimi i syve dhe shikimit. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi