Ēfarė tė bėni kur adoleshentėt ju gėnjejnė

Shko poshtė

Super Ēfarė tė bėni kur adoleshentėt ju gėnjejnė

Mesazh nga Gonna prej Fri Mar 18, 2011 6:07 pm

Kur fėmija nė moshėn adoleshente gėnjen dhe refuzon tė dėgjojė, prindėrit nė rastet mė tė shpeshta reagojnė nė dy mėnyra: etiketojnė fėmijėn, bėrtasin tek ai, kėrcėnojnė se do t’jua ndalojnė daljen apo tentojnė duke i folur: “Mė ke gėnjyer edhe kėsaj radhe, por ta dish se nėse ndodh nė tė ardhmen, nuk do tė mundesh qė…” Asnjėra prej kėtyre dy mėnyrave nuk ėshtė e duhura. Sipas fjalėve tė pediatrive, ndalesat dhe kėrcėnimet janė shprehje e dobėt e komunikimit qė nuk i lidhin fėmijėt me prindėrit. Para adoleshenteve janė shumė sfida, ndėrsa kėto nuk do t’ju ndihmojnė nė rritje.Si tė reagojmė kur adoleshentėt fillojnė tė gėnjejnė?

Fėmijėt qė dėgjojnė nuk mendojnė me kokėn e tyre, por me tė dikujt tjetėr. Komunikimi dhe obligimet janė mėnyrat qė do tė kontribuojnė nė zhvillimin dhe ndjenjėn e pėrgjegjėsisė te fėmijėt. Prindėrit duhet ta kuptojnė se pėrballė fėmijėve gjenden shumė sfida. Njėra prej kėtyre rregullave ėshtė qė ata duhet tė flasin nė emrin e tyre dhe duhet tė flasin tė vėrtetėn.Pse adoleshentėt kanė nevojė pėr rregulla?

Adoleshenti nuk ka vetėkontroll tė zhvilluar, ai ėshtė nė periudhėn kur duhet tė zhvillohet. Mėnyra e zhvillimit tė vetėkontrollit mė sė miri mėsohet pėrmes respektimit dhe thyerjes sė rregullave.Si duhet tė bisedohet me adoleshentėt?

Bisedoni me fėmijėt pėr arsyet pse ai ka vendosur qė ata shokė tė jenė ata qė i ka zgjedhur, pse ka vendosur t’i takojė asaj shoqėrie. Shtroni mė shumė pyetje me tė cilat do tė prekni ēėshtjen e moralit tė fėmijės.

Nė kėtė mėnyrė fėmija do tė ketė ndjenjėn e sigurisė dhe besimit nė prindėr.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi