Aleatėt po pėrgatiten pėr tė sulmuar Gaddafin

Shko poshtė

Super Aleatėt po pėrgatiten pėr tė sulmuar Gaddafin

Mesazh nga D3M1 prej Sat Mar 19, 2011 2:43 pm


Mėngjesin e sė shtunės janė dėgjuar shpėrthime tė forta nė qytetin kryengritės Bengazi tė Libisė pėrkundėr rezolutės sė OKB-sė pėr ndalimin e fluturimeve mbi kėtė shtet dhe premtimit tė Muammer Gaddafit se do tė ndėrpresė tė gjitha aksionet luftarake, pas kėrcėnimeve tė Perėndimit se do tė niset nė sulm ajror kundėr Libisė.
Raportohet se kryengritėsit kanė rrėzuar njė aeroplan tė forcave tė Gaddafit, ndėrsa rreth Bengazit po dėgjohen tė shtėna, raportoi BBC.

Ndėrkohė liderėt e Britanisė sė Madhe, SHBA-ve, Francės dhe disa shteteve arave tė shtunėn nė Paris janė mbledhur pėr tė shqyrtuar mundėsinė e intervenimit ushtarak nė Libi nė bazė tė rezolutės sė miratuar nė OKB.

Tripoli zyrtar i ka hedhur poshtė kėto pretendime, duke theksuar se nuk ka gisht nė kėto luftime. Zėvendėsministri i Jashtėm libian, Chalid Kaim ka ftuar nė vend vėzhguesit ndėrkombėtarė.

“Pėrfaqėsues nga Gjermania, Kina, Malta dhe Turqia mund tė vėzhgojnė respektimin e armėpushimit”, ka thėnė ministri.

Ndėrkohė, Gjermania e ka refuzuar ftesėn e bėrė nga Libia. “Ėshtė detyrė e Kombeve tė Bashkuara qė tė monitorojė armėpushimin nė Libi”, ka thėnė zėdhėnėsja e Ministrisė sė Jashtme nė Berlin.

Sipas ambasadorit francez nė OKB, Gerard Araud aksionet luftarake tė forcave aleate mund tė priten menjėherė pas takimit tė sė shtunės nė Paris

Kryeministri britanik David Cameron, i cili po merr pjesė nė takimin nė Paris, ka thėnė se aeroplanėt britanikė janė dislokuar nėpėr baza tė rajonit.

Marinsat amerikanė janė nė gjendje gatishmėrie nė Detin Mesdhe dhe po presin komandėn pėr tė sulmuar me kėmbėsori Libinė. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi