Yndyrat e qumėshtit e mbrojnė zemrėn

Shko poshtė

Super Yndyrat e qumėshtit e mbrojnė zemrėn

Mesazh nga Gonna prej Sat Mar 19, 2011 3:49 pm

Ėshtė e njohur se qumėshti, produktet qumėshtore, si edhe produktet e tjera shtazore, pėrmbajnė sasi tė madhe tė trans yndyrave. Kėto yndyra karakterizohen me faktin se pėrmbajnė njė apo mė shumė lidhje tė dyfishtė.

Studimet e reja tė realizuara te minjtė kanė treguar se trans-yndyrat nga qumėshti dhe produktet e tij, nė realitet mund ta zvogėlojnė rrezikun nga sėmundjet e zemrės.

Shkencėtarėt i kanė ushqyer minjtė me ushqim, nė tė cilin kanė injektuar sasi tė mėdha tė trans acidit yndyror, i cili ėshtė i pranishėm nė qumėshtin natyror tė kafshėve dhe nė produktet e tij. Pas 16 javėsh, rezultatet kanė treguar zvogėlim tė sasisė sė pėrgjithshme tė LDL-kolesterolit dhe triglicerideve.

Supozohet se pėr aftėsinė pozitive tė veprimit tė kėtij trans-acidi yndyror ėshtė meritore aftėsia e tij pėr zvogėlimin e prodhimit tė hilomikroneve, grimca tė cilat luajnė rol nė transportin e yndyrave dhe tė cilat konsiderohen edhe si faktorė tė rėndėsishėm nė disa ērregullime metabolike.

Rezultatet tregojnė se trans-yndyrat natyrore dallojnė nga trans-yndyrat e dėmshme, tė cilat mė sė shpeshti janė tė pranishme nė ushqimin e pėrpunuar dhe kėto yndyra jonatyrore janė nė lidhshmėri me rritjen e rrezikut pėr sėmundjet e zemrės. /ap/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi