Meshkujt ēdo ditė e mė shumė nėn depresion

Shko poshtė

Super Meshkujt ēdo ditė e mė shumė nėn depresion

Mesazh nga Gonna prej Sat Mar 19, 2011 3:51 pm

Pėr momentin, gratė janė dyfish mė shumė nė rrezik se do tė vuajnė nga depresioni i rėndė. Mirėpo, kjo sė shpejti mund tė ndryshojė. Nė fakt, meshkujt nga vendet perėndimore, sidomos nė ato shtete me shkallė tė lartė tė edukimit, ballafaqimi nė shekullin XXI do tė jetė shumė mė i madh.

Meshkujt mesatarisht e kanė mė tė vėshtirė tė mėsohen nė rolin e amvisėrisė se sa gratė qė tė ambientohen me rolin e tyre nė zyrė, shkruan nė numrin e tyre revista “British Journal of Psychiatry”.

Trendėt e ardhshėm do tė mund tė ndryshonin nė atė mėnyrė, duke pėrfshirė mė pak mundėsi pėr punėsim pėr meshkujt, tė cilėt mė nuk do tė fitojnė mė shumė tė holla nė krahasim me partneret e tyre.

Nė ndėrkohė, gratė i kanė shkelur meshkujt nė nivelin diplomatik dhe nivelin e edukimit, duke u shndėrruar nė personin kryesor qė kontribuon nė tė ardhurat primare tė fitimit.

Nėse meshkujt janė mė pak tė prirė pėr kujdes ndaj fėmijėve dhe punėve tė shtėpisė, sipas mjekėve, kjo do ta shtojė mė shumė depresionin dhe, sipas tyre, vetė-respekti pėr ta do tė humbė. Mirėpo, nėse gratė pėr t’u kujdesur ndaj fėmijėve janė mėsuar ashtu nėpėrmjet shoqėrisė, e jo nėpėrmjet dallimit biologjik, atėherė edhe meshkujt mund tė pėrgatiten tė kalojnė nėpėrmjet njė faze tė tillė tranzicioni. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi