Pakėnaqėsia me vendin e punės, mė e rrezikshme se papunėsia

Shko poshtė

Super Pakėnaqėsia me vendin e punės, mė e rrezikshme se papunėsia

Mesazh nga Gonna prej Sat Mar 19, 2011 3:51 pm

Shėndetin mė shumė do ta dėmtojė nėse ēdo ditė e bėni punėn qė nuk e pėlqeni, pėrgjigjja nė shumė obligime, sesa vetė brenga pėr papunėsi.

Hulumtimi i botuar nė revistėn “Occupational Environmental Medicine” thekson se puna e cila ju bėn tė palumtur dhe qė nuk i pėrgjigjet karakterit dhe personalitetit tuaj, pėr shėndetin ėshtė mė i rrezikshėm se sa papunėsia dhe tė qėndruarit ulur pa punė nė shtėpi.

Deri mė tani ėshtė menduar se vendi i punės i paguar mirė ėshtė ngushtė i lidhur me shėndetin mendor, por shkencėtarėt, qė i kishte udhėhequr Piter Batervort, nga universiteti kombėtar i Australisė nė Kanbera, thekson se shkuarja e pėrditshme nė punė, tė cilėn nuk e pėlqejmė, ėshtė shumė mė e rrezikshme se sa papunėsia me tė cilėn humb personaliteti si pasojė e pėrditshmėrisė.

Sipas hulumtimeve, njerėzit tė cilėt janė tė punėsuar nė vendin e punės qė nuk u shkon pėr shtati, shėndeti i tyre mendor shkatėrrohet, ngase njė numėr i madh i faktorėve nė vendin e punės ėshtė i lidhur me shėndetin mendor.

Me matjen e cilėsisė sė vendit tė punės ėshtė vėrtetuar se kushtet e kėqija shkaktojnė ankth dhe depresion. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi