Forma e trupit nuk shton rrezikun nga smundjet e zemrs

Shko posht

Super Forma e trupit nuk shton rrezikun nga smundjet e zemrs

Mesazh nga Gonna prej Sat Mar 19, 2011 3:52 pm

Edhe pse shkenctart deri m tani kan theksuar se forma moll e trupit t njeriut me dhjam n pjesn e abdomenit mund t jet m e ekspozuar ndaj smundjeve t zemrs, studimet m t fundit e demantojn tezn e deritanishme.

Grumbullimi i dhjamit rreth belit sht i dmshm pr shndetin, por jo aq i dmshm edhe pr zemr. N hulumtimin, n t cilin kishin marr pjes rreth 220 000 njerz, shkenctart kan vrtetuar se te njerzit me formn moll t trupit m shum dhjam grumbullohet rreth stomakut, por se rreziku nuk sht edhe aq i madh pr smundje t zemrs.

Shkenctart nga Kembrixhi q e kishin udhhequr hulumtimin, kan theksuar se n studimet e mparshme kishte ndodhur nj gabim n prdorimin e indeksit t mass trupore BMI, me t ciln matet harmonia e gjatsis dhe peshs s trupit. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi