Ndėrpriten sulmet e forcave ndėrkombėtare ndaj Libisė

Shko poshtė

Super Ndėrpriten sulmet e forcave ndėrkombėtare ndaj Libisė

Mesazh nga D3M1 prej Sun Mar 20, 2011 11:33 am


Pas sulmeve tė sė shtunės dhe tė dielės nė mėngjes, janė ndėrprerė sulmet ajrore tė forcave ndėrkombėtare nė kryeqytetin e Libisė, Tripoli dhe nė qytetin qė ėshtė bastion i kryengritėsve – Bengazi.
Agjencia AFP-ja, duke u thirr nė burime zyrtare, njoftoi se janė ndėrprerė tė gjitha sulmet ajrore dhe nga deti dhe se gjendja ėshtė e qetė.

Bombarduesit britanikė “Tornado” kanė ndėrprerė tė dielėn rreth orės 9:00 sulmin e ri qė e kishin filluar.

Banorėt e Bengazit raportohet qė kanė filluar tė kthehen nė qyteti, pasi qė tė shtunėn ishin larguar nga qyteti pėr shkak tė sulmeve tė forcave tė Muammer Gaddafit.

Agjencia Reuters raportoi se gjatė sulmeve janė dėmtuar mė dhjetėra tanke nė rrugėn qė shpie prej Tripolit pėr nė Bengazi.

“Tė gjithė kėto sulme i ka bėrė Franca dhe sot kemi depėrtuar dhe kem parė se rruga ėshtė e hapur”, ka thėnė pėr Reutersin njė kryengritės me emrin Tahir Sasi.

Ndėrkohė, banorėt e qytetin Misrata thonė se forcat lojale tė Gaddafit janė duke vazhduar tė mbajnė nė shtetrrethim qytetin qė disa ditė ėshtė nė duart e kryengritėsve. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi