Mbi tetė mijė tė vdekur nė Japoni

Shko poshtė

Super Mbi tetė mijė tė vdekur nė Japoni

Mesazh nga D3M1 prej Sun Mar 20, 2011 11:33 am


Shifrat e reja tė autoriteteve japoneze flasin pėr 8,133 tė vdekur dhe mbi 12 mijė tė plagosur nga tėrmeti dhe cunami shkatėrrues.
Nė anėn tjetėr, inxhinierėt vazhdojnė tė luftojnė pėr stabilizimin e centralit bėrthamor Fukushima, tė dėmtuar nga fatkeqėsia e 11 marsit.

Sistemet e ftohjes tė vaskave qė pėrmbajnė materialin e djegshėm janė vėnė sėrish nė funksion nė reaktorėt numėr 5 dhe 6 tė centralit Fukushima.

Inxhinierėt kanė arritur tė rindezin pompat pėr tė garantuar furnizimin me ujė detar tė vaskave, bėn tė ditur agjencia e lajmeve Kyodo News.

Ndėrkohė, forcat e armatosura japoneze do tė fillojnė sėrish operacionet ajrore pėr bombardimin me ujė tė reaktorit numėr 4 tė centralit.

Agjencia e OKB-sė pėr energjinė bėrthamore ka bėrė tė ditur se autoritetet japoneze do tė konfirmojnė vetė praninė e jodit radioaktiv nė produktet ushqimore, nė zonėn pėrreth centralit.

Shqetėsimet pėr pėrhapjen e rrezatimit janė nė rritje, pas gjetjeve tė materieve radioaktive nė produkte ushqimore dhe ujė. Megjithatė, autoritetet nuk besojnė se ka kėrcėnim tė menjėhershėm pėr shėndetin e banorėve. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi