Lajmet e fundit | Sulm masiv ne Libi

Shko poshtė

Super Lajmet e fundit | Sulm masiv ne Libi

Mesazh nga D3M1 prej Sun Mar 20, 2011 8:19 pm


Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Britania e Madhe dhe Franca kanė sulmuar forcat besnike tė Muamar Gedafit nė tė parin aksion qė synon vendosjen e zonės sė ndalim-fluturimit tė mandatuar nga Kombet e Bashkuara. (UPDATE) Vetėm amerikanėt dhe britanikėt lėshuan tė paktėn 110 raketa dhe tani zyrtarėt ushtarakė po llogarisin dėmin e bėrė.
Gedafi, i gjendur tashmė pėrpara faktit tė kryer, sulmit tė aleatėve, u betua pėr raprezalje ndaj agresorėve, inicjues tė kėsaj kryqėzate tė pajustifikuar, siē e quajti ai. Mėngjesin e sotėm, koloneli u shfaq nė televizionin libjan duke thėnė se forcat perėndimore nuk kishin asnjė tė drejtė tė mėsynin Libinė qė nuk u ka bėrė asgjė tė keqe.
“Por ne do ta mbrojmė kėtė tokė centimetėr mė centimetėr”, deklaroi ai.
Sipas televizionit shtetėror, 48 njerėz u vranė dhe 150 u plagosėn gjatė sulmeve tė aleatėve. Pėr kėto vdekje nuk ka pasur asnjė konfirmim tė paanashėm. Sipas nėnadmiralit Bill Gortni, drejtor i Shtatmadhorisė Ushtarake Amerikane, asnjė avion amerikan nuk po fluturonte mbi Libi nė kėtė kohė dhe nė terren nuk kishte forca amerikane.
Tė shtunėn, ishin avionėt francezė ata qė ndėrmorėn sulmet e para tė huaja pėr zbatimin e zonės sė ndalim-fluturimit. Ndėrhyrja ushtarake u vendos nė njė takim tė nivelit tė lartė ndėrkombėtar nė Paris mė herėt gjatė ditės. Nga sa u mėsua prej ushtrisė franceze, fillimisht u qėllua njė mjet qė po kėrcėnonte civilėt nė Libi. Por sipas disa njoftimeve, avionėt luftarakė francezė shkatėrruan katėr tanke libiane pranė forteses sė rebelėve, Benghazit.
Nga ana tjetėr, kryeministri i Kanadasė Stivėn Harper, njoftoi formimin e bllokadės detare.
Forcat proqeveritare nė Libi kishin avancuar kundėr kryengritėsve nė dy fronte dje. Rebelėt nė qytetin e dytė mė tė madh tė vendit, Bengazit thanė se ushtaret e Gedafit kishin vazhduar luftimet, duke mos respektuar hapur armėpushimin e shpallur tė premten.
Pati gjithashtu njoftime pėr luftime nė Axhabia nė jug tė Bengazit, si dhe nė Misrata, njė qytet qė mbahet nga kryengritėsit nė pjesėn perėndimore tė Libisė pranė Tripolit. Agjencia e lajmeve Rojters citoi banorėt, tė cilėt kishin thėnė se nėntė njerėz u vranė nė qytet si rezultat i goditjes me artileri nga qeveria dhe zjarri i snajperėve.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi