“Dorėzohet” Libia pas 24 orė bombardimesh

Shko poshtė

Super “Dorėzohet” Libia pas 24 orė bombardimesh

Mesazh nga D3M1 prej Mon Mar 21, 2011 11:16 am


Pas 24 orė bombardimesh masive nga ajri dhe deti forcat ushtarake tė SHBA-sė dhe BE-sė kanė “imponuar” vendosjen e ndalim-fluturimit mbi Libi pavarėsisht se lideri i saj, Muammer Gaddafi kishte deklaruar “luftė tė gjatė” kundėr forcave qė ia i quajti “terroriste”.
Ndėrkohė forcat ndėrkombėtare kanė sulmuar rezidencėn e Gaddafit nė Tripoli me njė predhė, tė dielėn mbrėma, duke ia bėrė me dije se nėse nuk respektohet armėpushimi, do tė goditet sėrish.

Nuk ėshtė bėrė e ditur nėse nė momentin e sulmit ka qenė aty lideri libian, por duket se sulmet e forcave ndėrkombėtare i dhanė goditje tė rėndė, duke ia shpartalluar forcat mbrojtėse tė tij dhe fushatės pėr kundėrpėrgjigje ndaj kėtyre sulmeve.

Pentagoni ka bėrė tė ditur se nuk ka pasur aktivitet ajror nga Gaddafi nė Libi qė pas sulmeve tė fundit. Aeroplanėt e SHBA-sė, Francės dhe Britanisė sė Madhe po patrullojnė hapėsirėn ajrore tė Libisė ka bėrė tė ditur Pentagoni. Zėdhėnėsi i ushtrisė amerikane ka thėnė se nuk ka tė dhėna qė sulmet e forcave perėndimore tė kenė shkaktuar viktima nė radhė e civilėve duke kėrkuar kėshtu tė qartėsojė shqetėsimet e Ligės Arabe se me sulmet ajrore po vihet nė rrezik jeta e civilėve nė Libi.

Admirali amerikan Williem Gortney, nga Shtatmadhoria amerikane, i ka hedhur poshtė pohimet se koalicioni e kishte marrė nė cak Gaddafin. Ai tha se forcat aleate ishin tė fokusuara vetėm nė zbatimin e rezolutės sė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, qė kėrkon krijimin e zonės sė ndalim-fluturimit dhe mbrojtjen e popullit tė Libisė. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: “Dorėzohet” Libia pas 24 orė bombardimesh

Mesazh nga Lordi prej Mon Mar 21, 2011 11:48 am

Gadaf mos Gjujjjjj..

kshtu i ka then njeheri Gjorgj W.bushi i vjeter... ndersa e ndaloj obama :) :)

Lordi
Co-Adm Legend
Besa-Bess
Co-Adm LegendBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1030
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi