Kosova dhe Shqipėria, me politikė unifikuese

Shko poshtė

Super Kosova dhe Shqipėria, me politikė unifikuese

Mesazh nga D3M1 prej Mon Mar 21, 2011 3:36 pm


Presidenti Behgjet Pacolli, tė hėnėn, gjatė vizitės nė Tiranė, propozoi njė nismė,sipas tė cilės, dy shtetet - Kosova dhe Shqipėria do tė pėrfitonin shumė si nė aspektin ekonomik. por dhe nė atė tė integrimit.
Nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp me presidentit Bamir Topi, Pacolli ka thėnė se bashkėpunimi Kosovė-Shqipėri nuk duhet tė plotėsohet edhe mė shumė, sidomos lėvizjes sė lirė tė mallrave dhe ligjet qė asistojnė nė kėtė pikė.

“Ajo rrugė qė mė parė u nevojiteshin qytetarėve tani 10 orė, ‘Rruga e Kombit’ sot bėhet pėr tri orė. Por, ajo nuk ėshtė e pėrplot. Ne do e bėjmė kėtė pėr tė formuar njė treg tė pėrbashkėt. Por, kjo bėhet nėse ne qė tani do heqim tarifat doganore qė pėrcjellėsit e kėtyre mallrave tė kenė licence tė unifikuara. Tė bėjmė ligje tė njėjta, standarde tė njėjta dhe kjo do na ēojė drejt integrimit nė BE. Ne me kėtė nuk do lėndojmė askėnd, do respektojmė normat me komunitetet e tjera”.

Sipas Pacollit, kjo ide dhe nismė e tij, duhet tė realizohet sa mė shpejt pasi nuk ka mė kohė pėr Kosovėn. Ai ka thėnė se, pėrpos lėvizjes sė lirė tė ideve, duhet tė ketė edhe unifikim tė teksteve shkollore.

Presidenti Topi ka thėnė se biseda mes dy presidentėve ishin pikėrisht pikat sesi dy vendet tė rritin dimensionin e komunikimit mes tyre, por edhe tema tė ndjeshme, siē janė problemet me tekstet.

“Lindin probleme pėr pėrsosjen e teksteve qė kanė tė bėjnė me dimensionin e arsimit, pėr tė rritur standardin e arsimit. Diskutova me presidentin qė ‘Rruga e Kombit’, njė element infrastrukturor tej i rėndėsishėm tė shfrytėzohet me mirė pėr lėvizjen e mallrave me njė element shumė simbolik. Pacolli e konsideroi rrugėn dhe si shkėmbim tė ideve, mundėsi e madhe pėr tė komunikuar pėr interesat tona politike, personale, ekonomike, ku dimensioni i lirisė tė jetė i shprehur nė mėnyrė tė veēantė”.

Topi ka thėnė se edhe pse pati njė gėzim shumė tė madh kur Shqipėria mori pėrgjigjen pėr lėvizjen e lirė nė vendet e BE, por njė brengė tė madhe pėr Kosovėn. Topi garantoi se Shqipėria nė ēdo tryezė do insistojė nė kėtė pikė pėr Kosovėn.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi