Ju bien flokėt? Ja zgjidhja!

Shko poshtė

Super Ju bien flokėt? Ja zgjidhja!

Mesazh nga ditush prej Tue Mar 22, 2011 2:04 pm


Ja tetė shkaqet kryesore tė rėnies sė flokėve dhe mėnyrat e mjekimit tė tyre.
1.Telogen effluvium
Ky ērregullim paraqitet zakonisht pas shtatzėnėsisė, pas ndonjė ndėrhyrjeje kirurgjike, humbjes sė madhe nė peshė, por edhe pas stresit. Flokėt bien me tė madhe ēdo ditė. Mund tė jetė edhe pasojė e ndonjė ilaēi, sikur qė janė p.sh. antideoresivėt.
Nuk ka ndonjė analizė qė mund ta zbulojė kėtė sėmundje, por nėse keni pėrjetuar ndonjė stres dhe tani kanė filluar qė t’ju bien flokėt, atėherė duhet dyshuar nė kėtė sėmundje.
Ēfarė mund tė bėni?
Nėse kjo sėmundje ėshtė shkaktuar nga shtatzėnėsia, apo operimi, atėherė duhet pritur sa organizmi ta marrė veten. Nėse shkaku ka tė bėjė me pėrdorimin e barnave, atėherė duhet biseduar me mjekun pėr ta zvogėluar dozėn, apo pėr ta ndryshuar ilaēin.
2.
Faktori gjenetik
Shkaku gjenetik i rėnies sė flokėve quhet alopeci androgjene. Gjeni i rėnies sė flokėve mund tė trashėgohet si nga nėna, po ashtu edhe nga babai. Problemi zakonisht paraqitet kur trashėgohet nga tė dy prindėrit. Nga ky ērregullim vuajnė edhe femrat.
Duhet shkuar te mjeku i lėkurės, i cili do tė bėjė analizat e nevojshme pėr ta vėnė diagnozėn.
Ēfarė mund tė bėni?
Dy herė nė ditė duhet tė pėrdorni ilaēin minoxidil, tė cilin duhet ta vini nė kokė. Femrat duhet tė pėrdorin doza mė tė vogla. Por shtatzėnat dhe gjidhėnėset nuk duhet ta pėrdorin kėtė ilaē.
3.
Ērregullimi i gjėndrės tiroide
Janė tė shumtė njerėzit qė kanė probleme me kėtė gjėndėr. Nėse organizmi prodhon tepėr shumė, apo pak hormone tė gjėndrės tiroide, atėherė pėrpos simptomave tė tjerė, mund tė paraqitet edhe rėnia e flokėve.
Ēfarė mund tė bėni?
Duhet t’i bėni analizat e gjėndrės tiroide. Mjeku mund t’ju pėrshkruajė hormone tė ndryshme, nė mėnyrė qė tė rregullohet bilanci i hormoneve.
4.
Lupusi
Te kjo sėmundje autoimune, sistemi imunitar i organizmit sulmon indin e vet tė shėndoshė. Krahas simptomave tė tjera, mund tė paraqitet edhe rėnia e flokėve.
Ēfarė mund tė bėni?
Nėse keni probleme me nyja, apo mjeku ju ka thėnė se vuani nga sėmundja e lupusit, atėherė duhet shkuar te reumatologu, por edhe te mjeku i lėkurės.
5.
Mungesa e hekurit nė organizėm – anemia
Femrat qė kanė menstruacione tė gjata, apo nuk marrin ushqime tė pasura me hekur, janė tė prira qė tė vuajnė nga anemia. Pėrpos lodhjes, zbehjes dhe dhembjes sė kokės, anemia mund tė shkaktojė edhe rėnie tė flokėve.
Ēfarė mund tė bėni?
Bėjeni pasqyrėn e gjakut. Nėse vuani nga anemia, atėherė duhet tė pėrdorni ilaēe adekuate, por edhe tė merrni ushqime tė pasura me hekur dhe me vitaminė C.
6.
Sindroma e vezorėve policistikė
Ky problem mund tė paraqitet edhe gjatė pubertetit dhe shkaktohet nga prishja e ekuilibrit hormonal, me ē’rast vezorėt prodhojnė sasi tė tepėrt tė hormoneve mashkullore. Simptomat e kėsaj sėmundjeje janė qimet nė fytyrė, menstruacionet jo tė rregullta dhe cistet nė vezore. Mund tė paraqitet rėnia e flokėve nė majė tė kokės.
Ēfarė duhet tė bėni?
Bėjeni analizėn e nivelit tė testosteronit dhe hormonit DHEAS (dehidroepiandrosteron). Nėse konstatohet se vuani nga kjo sėmundje, atėherė ajo mund tė shėrohet lehtė, me marrjen e tabletave kontraceptive.
7.
Problemet e lėkurės sė kokės
Sėmundja e lėkurės sė kokės, mund tė shkaktojė edhe rėnien e flokėve. Psh, kjo mund tė jetė pasojė e dermatitit seboreik, psoriazės, etj.
Ēfarė duhet tė bėni?
Kontrollimi i lėkurės sė kokės te dermatologu, ju mundėson qė ta dini se nga cila sėmundje vuani. Nė bazė tė kėsaj, pason edhe mjekimi adekuat.
8.
Pėrdorimi i preparateve tė tepėrta tė bukurisė
Pėrdorimi i tepėrt i shamponėve, xhelit, ngjyrave etj. mund tė shkaktojė edhe rėnien e flokėve.
Flokėt qė bien nuk kanė rrėnjė tė formėsuar. Nėse dermatologu pajtohet me konstatimin se pėrdorni tepėr preparate tė tilla, atėherė juve nuk ju mbetet asgjė tjetėr, pos tė pėrmbaheni nga pėrdorimi i preparateve tė tilla.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi