Milingonat parashikojnė tėrmetet?

Shko poshtė

Super Milingonat parashikojnė tėrmetet?

Mesazh nga D3M1 prej Wed Mar 23, 2011 9:39 am


Njė studim i ri ka treguar se milingonat ndoshta mund t’i parashikojnė tėrmetet. Ulrich Schreiber, gjeolog nė Universitetin Duisburg-Essen nė Gjermani, pohon se milingonat e kuqe qėndrojnė nė vendet ku ka tėrmete dhe nė bazė tė sjelljes sė tyre mund tė parashikohet njė tėrmet.
Schreiber sė bashku me kolegėt e tij pėr dy vite kanė analizuar milingonat, me ē’rast kanė vėrejtur se ato ndryshojnė sjelljen para ndonjė dridhjeje nė afėrsi. Nė atė moment, milingonat dalin nė sipėrfaqe, ndėrsa nė mėnyrė tė pazakontė sillen sidomos gjatė natės.

Sipas Earth Times, ai po ashtu pohon se milingonat e kuqe pėlqejnė ‘tė banojnė’ nė vendet nė tė cilat ka tėrmete mė shpesh, ndėrsa nė bazė tė sjelljes sė tyre, mund tė parashikohet tėrmeti.

Nė shkarjet vjen deri te gėrryerjet ndėrmjet pllakave tektonike, ashtu qė milingonave u pėlqejnė kėto vende pėr shkak tė gazrave tė cilat i ngrohin ato.

Ndėrkohė, eksperti pėr milingona Alfred Buschinger dhe specialisti pėr tėrmete Heiko Woith, thonė se Schreiber e ka gabim, pasi milingonat gjatė dimrit qėndrojnė nė folenė e tyre, prandaj sjellja e tyre nuk mund tė shėrbejė si parashikues i tėrmeteve.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi