Siri, protesta nė funeral, pranohen 15 viktima

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Siri, protesta nė funeral, pranohen 15 viktima

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Mar 24, 2011 4:06 pmAutoritetet siriane kanė pranuar se trazirat e javės sė fundit kanė lėnė tė vdekur tė paktėn 15 persona, ndėrsa disa mijėra u grumbulluan sot nė qytetin e Derės, me rastin e ceremonisė funebėr tė njė protestuesi.

Nga ana e tyre, organizatat pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeritu flasin pėr tė paktėn 37 viktima, ndėrsa njėra prej tyre raporton pėr mė shumė se 100.

Sipas BBC, rreth 20 mijė persona dolėn sot nė rrugė pėr tė protestuar, por shifra ėshtė e pamundur pėr t’u vėrtetuar.

Megjithatė, ėshrtė e qartė qė protesta e sotme ishte mė e seriozja e ndodhur ndaj regjimit tė presidenti Bashar al-Assad.

Ai drejton nė mėnyrė autoritare Sirinė qė prej 11 vitesh, ndėrsa trashėgoi pushtetin nga babai i tij, i cili udhėhoqi vendin pėr mė shumė se tre dekada.

Protestat nė Siri janė limitiruar pėr momentin vetėm nė qytetet jugore. Ato kanė njė karakter tė theksuar anti-qeveritar, ndėrsa njerėzit kėrkojnė pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės dhe mė shumė tė drejta demokratike.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi