Portugalia “errėson” samitin e BE-sė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Portugalia “errėson” samitin e BE-sė

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Mar 24, 2011 4:07 pmLiderat europianė u grumbulluan sot nė Bruksel, pasi parlamenti portugez hodhi poshtė planin ekonomik tė Kryeministrit Jose Socrates, duke bėrė qė Lisbona tė jetė shumė pranė kėrkimit tė njė superkredie nga Bashkimi Europian.

Si rrjedhojė e rėnies sė projektit, Socrates deklaroi dorėheqjen, ndėrsa lideri i opozitės theksoi se praktikisht nuk ka mė asnjė zgjidhje pėr ekonominė portugeze, pėrveēse kėrkimi i njė fondi shpėtimi prej BE-sė.

Nėse kjo do tė ndodhė, Portugalia do t’i bashkohet Greqisė dhe Irlandės, dy vendeve tė tjera nė krizė qė kanė kėrkuar mė parė kredi.

Pavarėsisht se qėllimi fillestar i samitit ishte arritja e njė qėndrimi tė pėrbashkėt rreth krizave libiane, tuniziane dhe egjipitiane, 27 vendeve e BE-sė pritet tė bisedojnė gjerėsisht edhe pėr krijimin e njė pakete financiare, e cila do tė jetė nė dispozicionin e vendeve tė rrezikuara.

Vlera e kėsaj pakete mbetet pėr t’u biseduar, ndėrsa besohet se ajo do tė rritet nga projekti fillestar pėr 250 miliardė eurosh, nė 440 miliardė.

Presioni mbi ekonominė portugeze vazhdon tė rritet, ndėrsa njė ditė mė parė interesat e bonove 10-vjeēarit tė thesarit u rrit nė kuotėn historike 7,91%, si rrjedhojė e frikės pėr kolapsin e ekonomisė portugeze.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi