Truri gjatė viteve tė mesme, nė gjendjen mė tė mirė

Shko poshtė

Super Truri gjatė viteve tė mesme, nė gjendjen mė tė mirė

Mesazh nga Gonna prej Fri Mar 25, 2011 8:27 am

Sa herė ju ka ndodhur qė tė niseni pėr diēka nė kuzhinė, por pasi tė bėni dy apo tre hapa tė harroni pėr ku jeni nisur. Tė gjithė plakemi dhe kemi frikė nga sėmundjet, por ajo nga e cila mė sė shumti frikėsohemi ėshtė se do humbim mendjen e shėndoshė. Por, nėse shikoni njerėzit nė moshė tė mesme, edhe pse nganjėherė duket se po harrojnė diēka, ata janė nė kulm tė fuqisė mendore.

Njėkohėsisht bėjnė punė tė ndryshme, biseda me telefon nė fakultet, e mė pas nė shtėpi gatuajnė receta tė ndryshme.

Bisedojnė pėr rėnien e aksioneve, gjendjen ekonomike si dhe pėrfundojnė detyra tė vėshtira nė punė. Me gjithė ushtrimet, jogėn dhe fitnesin, tė gjithė nė moshė tė mesme janė mė tė shėndoshė pėr sė paku 10 kilogramė.

Nga ana tjetėr, sociologėt, psikologėt dhe neurologėt kanė zbuluar se truri nė moshė tė mesme nuk plaket nė ritėm tė njėjtė me pjesėn tjetėr tė trupit.

Ėshtė shumė e vėrtetė se njė pjesė e funksioneve tė trurit dobėsohet dhe vėshtirė se njė tru i njė personi 55-vjeēar te krahasohet me atė tė njė 25-vjeēari. Mirėpo, epėrsia e njerėzve nė moshė tė mesme ėshtė rritja e aftėsive tė tyre pėr tė vlerėsuar njerėzit dhe punėn dhe se shkojnė mirė me financat.

Truri tashmė ka krijuar shumė lidhje nė bazė tė pėrvojave tė mėhershme dhe me ndihmėn e tyre e ka mė tė lehtė tė gjejė zgjedhje.

Gjatė skanimit tė trurit shkencėtarėt kanė zbuluar qė qelizat e trurit nuk vdesin dhe nuk plaken me pjesėn tjetėr tė trupit.

Njerėzit nė moshė tė mesme po ashtu e pėrdorin ndryshe trurin dhe nė gjėra shikojnė mė me pozitivistet sesa kur ishin mė tė rinj.Ja disa fakte interesante pėr trurin e njerėzve nė moshė tė mesme:

Truri ėshtė dy herė mė i fuqishėm

Me kalimin e viteve njerėzit fitojnė aftėsi tė pėrdorin tė dyja anėt e trurit nė situata tė komplikuara. Pėr njė fakt interesant tė shkencėtarėve, tė vjetrit e kanė pėrdorur trurin nė njė mėnyrė krejt tjetėr.

Pas disa viteve shkencėtarėt kanė zbuluar se tė rinjtė pėrdorin herė njėrėn e herė tjetrėn anė tė trurit njėkohėsisht.Logjikė e pėrsosur

Edhe pse mbizotėron mendimi se njerėzit me kalimin e viteve ngadalė humbin kthjelltėsinė, shumė hulumtime tregojnė tė kundėrtėn.

Nė fakt, njė nga hulumtimet mė tė gjata tė trurit kishte filluar nė Sietėllnė vitin 1956 dhe kishte zgjatur pėr 40 vjet rresht, ishin vėzhguar 6.000 njerėz dhe kishin arritur rezultatet shumė interesante.

Psikologia Sheri Vilis kishte zbuluar se testet kognitive mė sė miri zgjidhen nga njerėzit qė ishin nė moshė tė mesme.

Edhe njė gjė shumė e rėndėsishme qė gjatė viteve ndikon pozitivisht nė forcėn mendore ėshtė edukimi, qė mundėson aktivizimin e mė shumė pjesėve tė trurit. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi