Kur fmija dyvjear nuk flet

Shko posht

Super Kur fmija dyvjear nuk flet

Mesazh nga Gonna prej Fri Mar 25, 2011 8:30 am

sht e kuptueshme t brengoseni kur voglushi juaj, dyvjear, edhe m tuje nuk flet. Por, nuk duhet t krijoni panik. Zakonisht kur fmija mbush 1 vit, mund ti flas fjalt: nn, babi. Deri n moshn 15 muaj, prisni q fmijt t thon pes apo gjasht fjal t ndryshmet, deri n muajin e 18 rreth dhjet apo njzet fjal, ndrsa deri n moshn 2 vjee, t formoj dy apo tre fjali m t gjata. N prgjithsi nga fmija 2 vje pritet t dij rreth pesdhjet fjal.

Nse nuk sht n gjendje ti thot disa fjal, ekzistojn disa arsye pr nj gj t till. Gjja e par q duhet t bni, sht t bindeni nse fmija juaj dgjon mir. Nse fmija kupton at q i thoni, ather nuk iu dgjon mir, prandaj duhet t ket probleme me dgjimin. Kini vmendje n mnyrn se si komunikon me juve. Nse i tregon me gisht gjrat, ather kjo sht shenj e mir se kupton ato q po ndodhin rreth tij.

Ju sugjerojm q pr kt problem t bisedoni me pediatrin dhe fmijs menjher tia bni testimin pr dgjimin. Me siguri se do ti prshkruhet nj terapi adekuate. N prgjithsi, problemet n lidhje me t folurit zgjedhjen me terapi.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi