8 fjalitė qė nuk guxoni t’ua thoni fėmijėve

Shko poshtė

Super 8 fjalitė qė nuk guxoni t’ua thoni fėmijėve

Mesazh nga Gonna prej Fri Mar 25, 2011 8:33 am

Gjatė edukimit tė fėmijėve, pa marrė parasysh se jeni tė zemėruar dhe tė lėnduar, duhet pėrmbajtur nga fjalėt e vrazhda dhe tė rėnda. Pėr tė mos ua lėnduar personalitetin e mė tė dashurve, ua prezantojmė 8 fjalitė, qė kurrė nuk guxoni t’ua thoni fėmijėve tuaj.Pse nuk jeni si....

Njėri fėmijė ėshtė mė i vėshtirė, e tjetrin gjithmonė duhet kujtuar pėr detyrat e tij. Mos i krahasoni fėmijėt nė mes veti, vetėm sa do ta shtoni kundėrshtimin mes tyre, madje edhe urrejtjen. Mė mirė shpjegojuani qartė atė qė dėshironi.Mos u sill si foshnje

Fėmija juaj tetė vjeē sillet sikur tė ishte katėrvjeēar, por me fjalėt si kėto do tė ndihet i lėnduar.Pse jeni veshur ashtu?

Kur tė dalė me shoqėrinė, lejoni fėmijėn tė veshė atė qė dėshiron, por kur tė dilni sė bashku, duhet tė dijė tė vishet bukur. Fėmijėt duhet dalluar pėr momentet dhe rastet e veshjes.

Jeni i bukur

Me llastim nuk do tė arrini asgjė. Nėse fėmija juaj ėshtė i talentuar, apo ka njė talent tjetėr, inkurajojeni me fjalė qė tė bėjė diēka tė mirė, pastaj shpėrblejeni.Nuk jeni i menēur

Njė fjalė si kjo, kurrė nuk duhet thėnė fėmijės, pa marrė parasysh se cilės moshė i takon. Nuk do tė ketė vetėbesim nėse ju mendoni diēka tė keqe pėr tė. Shtyjeni atė tė mendojė pėr veprimet e tij, tregojini si bėhen punėt si duhet.Jam pishman qė tė linda

Deklaratat se nuk falni, mund tė lėnė pasoja tė rėnda dhe shumė serioze. Fėmija do tė ketė pėrshtypjen se nuk e meriton dashurinė.

Lėrmėni tė

paktėn njėherė rehat

Fėmija do tė fitojė pėrshtypjen se ėshtė i padėshirueshėm, nėse i thoni njė gjė tė tillė. Edhe nėse do tė donit qė kafenė ta konsumoni pa ndėrprerje, mos u thoni njė gjė tė tillė. Uluni sė bashku, gjatė punės qė bėni, i thoni se e doni shumė, por se aty pėr aty jeni tė zėnė. Ai do ta kuptojė njė gjė tė tillė.Mbylle gojėn, hesht!...

Me kėto fjalė ia bėni me dije se nuk dėshironi ta dėgjoni mendimin e tij. Mė mirė i thoni tė qetėsohet dhe ta dėrgoni nė dhomėn e tij. Fėmijėt mėsojnė nga shembujt. /msn.com

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi