Asgjė nga marrėveshja e Google pėr librat

Shko poshtė

Super Asgjė nga marrėveshja e Google pėr librat

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 25, 2011 4:29 pm


Gjykatėsi federal ka refuzuar marrėveshjen e propozuar nga Google pėr tė drejtat autoriale tė librave tė skenuar nga projekti Google Book Search, sipas sė cilės kjo kompani ėshtė dashur qė botuesve t’u paguajė 125 milionė dollarė kompensim pėr tė drejtat.
Kontesti ka lindur nė vitin 2008 pasi qė Google kishte skenuar mė shumė se 12 milionė libra tė bibliotekave mė tė mėdha botėrore, dhe kishte krijuar njė bazė publike tė disponueshme dhe tė kėrkueshme me paraqitje tė pjesėve tė librave nė rezultate (dhe natyrisht reklamave pėr kėto rezultate). Pasi qė bėhet fjalė pėr njė numėr kaq tė madh librash, Google ua ka hapur mundėsinė autorėve qė t’i kontaktojnė dhe tė merren vesh rreth pagesės sė pjesės sė fitimit nga servimi i reklamave, por problemi lindi pėr njė numėr tė caktuar tė tė ashtuquajturave libra tė braktisur, autorėt e tė cilėve nuk ishin paraqitur.
Edhe pse gjykatėsi pranoi qė projekti Book Search ėshtė i dobishėm pėr publikun, megjithatė nuk mundi tė lejojė qė Google tė shfrytėzojė pėrmbajtjet pa lejen e autorėve dhe pronarėve tė tė drejtave. Kėshtu, kjo marrėveshje pėsoi fatin e tė mėparshmes, tė propozuar vitin e kaluar.
Pėrveē kėsaj, projekti Book Search si i tillė ngrit edhe ēėshtjen e monopolit tė Google ndaj versioneve digjitale tė librave.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi