Seksi mund tė jetė me tė vėrtetė vdekjeprurės!

Shko poshtė

Super Seksi mund tė jetė me tė vėrtetė vdekjeprurės!

Mesazh nga Lim-On prej Fri Mar 25, 2011 8:20 pmKėrkuesit
shkencorė kanė konstatuar se njerėzit janė pėr 3.5 herė mė tė rrezikuar
nga infarkti i zemrės derisa janė duke ushtruar, sesa kur nuk janė duke
ushtruar

Aktivitetet
e papritura me intensitet tė lartė, sikur qė ėshtė vrapimi apo seksi,
dukshėm e rrisin rrezikun pėr paraqitjen e infarktit tė zemrės, sidomos
te njerėzit qė nuk ushtrojnė me rregull, thuhet nė njė studim tė ri
amerikan.

Ka
kohė qė mjekėt e kanė ditur qė aktiviteti fizik mund tė shkaktojė
probleme serioze tė zemrės, por studimi i ri ndihmon nė caktimin e kėtij
rreziku, thotė Dr. Issa Dahabreh nga Qendra mjekėsore “Tufts” nė
Boston, studimi i ri i tė cilit ėshtė botuar nė revistėn shkencore
“Journal of the American Medical Association”.

Ekipi
i shkencėtarėve tė udhėhequr nga ai kanė analizuar tė dhėnat nga 14
studime tė mėparshme, duke u munduar qė tė gjejnė lidhshmėri midis
ushtrimeve, seksit dhe rrezikut pėr paraqitjen e infarktit tė zemrės,
apo vdekjes sė papritur tė shkaktuar nga ndalja e zemrės.

Kėrkuesit
shkencorė kanė konstatuar se njerėzit janė pėr 3.5 herė mė tė rrezikuar
nga infarkti i zemrės derisa janė duke ushtruar, sesa kur nuk janė duke
ushtruar. Po ashtu, ėshtė parė se rreziku nga paraqitja e infarktit tė
zemrės ėshtė pėr 2.7 herė mė i lartė gjatė seksit, apo menjėherė pas
tij, sesa kohėve tė tjera.

Jessica
Paulus, e cila po ashtu ka punuar nė kėtė studim, thotė se rreziku me
tė vėrtetė ėshtė i lartė, por pėr fat tė mirė zgjatė vetėm 1-2 orė gjatė
dhe pas aktivitetit fizik dhe seksit.

Ajo
ka thėnė se rezultatet e kėtij studimi duhet tė balancohen me
rezultatet e studimeve tė tjera, tė cilat kanė konstatuar se ushtrimet e
rregullta zvogėlojnė rrezikun nga infarkti i zemrės.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi