Dėshironi qė foshnja juaj tė qaj mė pak? Gratė shtatzėna duhet tė hanė mish

Shko poshtė

Super Dėshironi qė foshnja juaj tė qaj mė pak? Gratė shtatzėna duhet tė hanė mish

Mesazh nga Lim-On prej Fri Mar 25, 2011 8:20 pmVitamina
B12 e cila ėshtė gjendur nė peshk, mish tė kuq dhe nė produktet e
qumėshtit, ndihmon nė zhvillimin e trurit dhe nė sistemin nervor tė
fėmijės tė pa lindur, u tha nė njė studim tė botuar nė “Early Human
Development” nė tė cilėn kishin marrė pjesė rreth 300 gra.

Vitamina gjithashtu ndihmon nė parandalimin e ēmendurisė, sėmundjes sė zemrės, madje edhe probleme tė pjellorisė sė mė vonshme.

Nėse nėnat
hanė ushqime tė mjaftueshme qė pėrmbajnė vitaminėn B12 gjatė tre muajve
tė parė tė shtatzėnėsisė, ka tetė herė mė shumė gjasa qė fėmija kur tė
lind tė qaj mė pak.

Megjithatė, mjekėt paralajmėrojnė se sasia e tepruar e mishit nuk ėshtė e mirė pėr fėmijėn.
“Mishi ka yndyrė tė tepėrt, yndyra mund tė ndėrhyjė nė trurin e foshnjės,” tha Yavonne

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi