Delja lindi njė kėlysh qeni nė Kinė

Shko poshtė

Super Delja lindi njė kėlysh qeni nė Kinė

Mesazh nga Lim-On prej Fri Mar 25, 2011 8:38 pm

Njė dele lindi njė kėlysh qeni nė njė fermė kineze, thotė
pronari Liu Nauiying, tė cilėn kanė filluar ta vėrshojnė radhė tė gjata
njerėzish pėr ta parė kėlyshin leshtor.
Liu thotė se kishte
gjetur qengjin-qen nė fushė menjėherė pas lindjes. Dhe me ‘lindje’ ai
nėnkupton se delja e tij kishte filluar ta lėpinte krijesėn dhe e kishte
vėrejtur se delja sapo e kishte pjellė kėtė krijesė interesante. “Po
kullosja delet dhe e pashė njė dele duke lėpirė qengjin e porsalindur nė
barė. Qengji ishte ende i lagėsht”, thotė pronari.
“Kur u afrova mė shumė pėr ta kontrolluar qengjin mbeta i tmerruar
sepse dukej i ēuditshėm, sikur tė ishte njė kryqėzim ndėrmjet deles e
qenit. U frikėsova pak, pasi unė rris dele pėr mė shumė se 20 vjet dhe
nuk kam parė krijesė tė tillė kurrė”.
Edhe pse ishte leshtor si qengj, goja, hunda, sytė, veshėt dhe bishti
i kėsaj krijese dukeshin sikur tė qenit. Liu thotė se krijesa bile luan
sikur kėlysh. Veterinerėt thonė se ėshtė e pamundur qė njė dele tė
pjellė njė qen, por kjo si ka ndalė turistėt e qengjit-qen pėr ta
vizituar fermėn nė Fugu, tė provincės Shaanxi.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi