Ēfarė mund ta nxitė dėshirėn seksuale

Shko poshtė

Super Ēfarė mund ta nxitė dėshirėn seksuale

Mesazh nga Lim-On prej Fri Mar 25, 2011 8:44 pm

Nė qoftė se je njė grua qė ka humbur dėshirėn pėr seks,
ėshtė mirė tė dish se njė nga arsyet pėr kėtė gjendje ėshtė edhe niveli i
ulėt i testosteronit (hormonit mashkullor) nė gjakun tėnd.
Mė shumė testosteron, mė shumė seks
Kjo ėshtė njė e vėrtetė shkencore. Testosteroni nuk ėshtė vetėm njė
hormon mashkullor. Ju mund ta lidhni testosteronin me mjekrėn e trashė,
me muskujt e rritur dhe me kapadaillėkun e madh tė burrave. Kjo ėshtė e
vėrtetė. Por, tani, duhet tė mėsoni se testosteroni luan rol me rėndėsi
edhe nė trupin e gruas, veēanėrisht, kur bėhet fjalė pėr romancėn.
Nė kėtė shkrim dua t’u tregojmė pse rrezikohen gratė tė humbasin libidon dhe si ta rifitoni atė.
Pse ikėn dėshira pėr seks?
Nė qoftė se nė gjakun e gruas do tė ketė mė pak testosteron femėror, ajo
do tė provojė atė gjendje qė quhet disfunksioni seksual femėror (DSF).
Disfunksioni seksual femėror prek gratė e ēdo moshe, por nė mėnyrė tė
veēantė, ai prek gratė qė janė nė menopauzė dhe pas saj.
Njė nga arsyet madhore pse bie dėshira pėr seks tek gratė, ėshtė rėnia e
nivelit tė hormonit testosteron nė gjakun e gruas. Prodhimi i
testosteronit fillon tė bjerė nė mėnyrė graduale qė kur vajza ėshtė
rreth moshės 20 vjeē. Pas menopauzės, kur ovaret nuk nxjerrin mė vezė,
ato vazhdojnė tė prodhojnė akoma testosteron por, tani, me sasi mė tė
vogėl.

Gjėndrat adrenale, qė prodhojnė lėndė tė ngjashme me testosteronin,
me kalimin e viteve edhe ato zvogėlohen dhe e pakėsojnė prodhimin e
hormonit. Siē shikohet, pas menopauzės, niveli i testosteronit nė gjakun
e gruas bie shumė. Nė kėtė kohė, gruaja ka nė gjak gjysmėn e sasisė sė
testosteronit qė kishte kur ishte njė vajzė 20 vjeē.
Por, veē rėnies sė nivelit tė testosteronit nė gjak, ka edhe kondita tė
tjera mjekėsore qė e ulin dėshirėn e gruas pėr seks. Ndėr to hyjnė:
* Paaftėsia e gruas pėr tė mbajtur nėn kontroll urinimin
(inkontinenca urinare). Njė grua qė nuk kontrollon urinimin, natyrshėm,
nuk mendon pėr seks.
* Sėmundjet e vazave tė gjakut qė lidhen me diabetin, ose me atherosklerozėn.

Disa barna nga ato qė jep doktori me recetė, ose nga ato qė i marrin
vetė gratė, e ulin dėshirėn pėr seks ose frenojnė arritjen e orgazmės.
Disa nga kėto barna janė:
* Shumica e antidepresantėve, pėrfshi SSRI-nė dhe tricyklikėt
* Barnat qė pėrdoren pėr tė ulur kolesterolin.
* Kontraceptivet oralė.
* Disa barna qė pėrdoren kundėr hiperaciditetit tė stomakut.
* Antihistaminikėt.
* Antihipertensivet (barnat qė pėrdoren pėr tė ulur tensionin arterial.)
* Amphetaminat dhe stimulantė tė tjerė qė pėrdoren pėr tė rėnė nė peshė.
* Narkotikėt
* Tymosja e duhanit (qė njihet edhe si shkak i disfunksionit erektil tek burrat)

Rėnia e nivelit tė testosteronit, ose mungesa e tij, shfaqen me kėto shenja shqetėsuese:
* Gruaja nuk ndjehet mirė.
* Prishet gjendja emocionale e saj.
* Ndjehet e lodhur.
* Pakėsohet dėshira, kėnaqėsia dhe receptiviteti seksual.
* Disa gra ndjejnė edhe ērregullime tė tjera hormonale, siē janė ato qė lidhen me mungesėn ose pakėsimin e estrogjenit.

Disfunksioni seksual femėror (DSF) shfaqet nė disa forma:
* Ērregullime tė dėshirės pėr seks
* Ērregullime tė eksitimit seksual
* Frenim tė orgazmės
* Dhimbje gjatė marrėdhėnies seksuale.

Shpesh, njėra nga ērregullimet e mėsipėrme, nxit tė shpėrthejnė tė
tjerat. Pėr shembull, gruaja mund tė ankohet pėr dhimbje gjatė
penetrimit, por shkaku i vėrtetė i dhimbjes mund tė jetė eksitimi jo i
mirė (paraloja), ose eksitimi i papėrshtatshėm.
Natyrisht, gratė e kanė tė zorshme tė bisedojnė pėr secilėn nga kėto
shenja me doktorin. Kjo ėshtė edhe arsyeja pse disfunksionet seksuale
femėrore mbeten tė paraportuara. Shumė doktorė nuk i pyesin gratė pėr
kėto probleme dhe gratė, po ashtu, nuk kanė qejf tė diskutojnė me
doktorin e tyre pėr kėto shqetėsime.

Qėllimi i kėtij shkrimi ėshtė qė t’i bėjė gratė tė ndėrgjegjshme se
ato duhet tė flasin pėr historitė e tyre seksuale me doktorin, sepse kjo
ėshtė me shumė rėndėsi pėr tė diagnostikuar disfunksionin seksual
femėror dhe pėr tė marrė mjekimin e duhur.
Ndėr faktorėt psikologjikė dhe socialė qė ndikojnė dhe qė doktori duhet t’i diskutojė me gruan janė:
* Restrikcionet kulturore dhe influenca e tyre nė jetėn e gruas
* Abuzimet fizike, verbale dhe seksuale tė tashme ose tė kaluara
* Aferat jashtėmartesore qė ajo mund tė ketė pasur ose vazhdon tė ketė.
* Problemet e saj financiare
* Diskutimet familjare
* Sėmundjet ose vdekjet nė familje
* Depresioni.
Ēfarė mund ta nxitė dėshirėn seksuale?
Pa dyshim, mė shumė testosteron! Burrat e kanė pėrdorur me kohė testosteronin pėr tė rritur muskujt dhe libidon.
Testosteroni zėvendėsohet tek gratė nė disa mėnyra:
- Injeksionet intramuskulare (pėrgjithėsisht njė nė 2-3 javė),
- Ngjitėse me testosteron si leukoplast
- Testosteron gel
- Material ngjitės (adeziv) qė vendoset sipėr dhėmbėve nė gingivat.
- Tableta nga goja.
Deri sot nuk ka prodhim farmaceutik tė veēantė pėr disfunksionin
seksual femėror. Sot, prodhimet dhe dozat e testosteronit janė akoma ato
qė pėrdorin burrat. Njė grua qė do tė marrė kėto doza, mund tė
rrezikohet nga superdozimi, qė shfaqet me kėto efekte anėsore: aknet,
shfaqja e flokėve nė trup (mė shumė nėn qafė sesa mbi qafė) dhe rėnie e
HDL-sė (kolesteroli i mirė).
Ka dhe mėnyra tė tjera tė pėrdorimit tė testosteronit. Mund tė jepet
krem dhe xhel testosteroni, qė pėrgatiten nė barnatore (me formula
individuale).
Pėrtej zėvendėsimit hormonal
- Gratė mund tė rritin stimulimin duke pėrdorur teknikat e
“distraksionit” (siē bėhet me muzikėn qė tė sjell nė formė
emocionalisht), tė pėrmirėsojnė paralojėn seksuale dhe teknikat qė
ndihmojnė tė largohen dhimbjet. Tė gjejnė dhe tė pėrdorin pozicione tė
reja mė tė sigurta pėr seks.
- Masazhi seksual ėshtė njė mėnyrė qė e relakson gruan dhe e sjell atė
nė formė. Kur keni dhimbje gjatė seksit, provoni banja tė ngrohta,
pėrdorni lubrifikantė me shumicė, zgjateni sa mė shumė paralojėn
seksuale dhe kėrkoni nga partneri t’u lejojė ta drejtoni ju penetrimin e
tij vaginal.
- Bisedat me partnerin janė njė ide e mirė. Diskutoni dhe provoni
pozicione tė ndryshme pėr seks dhe gjeni mė tė mirin. Mund tė pėrdorni
materiale erotike.
- Pėr disa nga ne, seksi i rregullt ėshtė i domosdoshėm si frymėmarrja. Tė tjerė nuk shqetėsohen shumė kur ai prishet.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi