Tė mirat qė sjell seksi

Shko poshtė

Super Tė mirat qė sjell seksi

Mesazh nga Lim-On prej Fri Mar 25, 2011 8:45 pm

Instinkti pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale ėshtė mė i forti qė zotėrojmė. Ky ėshtė jetėsor nėse duam tė krijojmė brezin tjetėr.Instinktet
tona na nxisim ne tė gjithėve tė kryejmė marrėdhėnieve seksuale. Por
mėnyra se si gratė dhe burrat shkojnė drejt kėsaj ėshtė krejt e
ndryshme. Ndryshimi tek qasja e meshkujve dhe femrave ndaj marrėdhėnies
seksuale ka njė themel evolucionar. Ēdo muaj njė grua ēliron vetėm njė
vezė. Nėse kjo vezė pllenohet atėherė asaj do t'i duhet tė bartė fėmijėn
pėrgjatė nėntė muajsh shtatzėnėsie. Ky ėshtė njė investim i madh. E
kundėrta ndodh me burrin, i cili ka tė gatshme pothuaj njė numėr tė
pafundme spermatozoidesh dhe mund tė bėhet atė i qindra fėmijėve brenda
kėtyre nėntė muajve. Kėshtu qė nuk ėshtė befasuese pėrse gratė kanė
prirje tė jenė mė nazeqare kur vjen puna pėr tė zgjedhur se me kė tė
kryejnė marrėdhėnie seksuale. Pėrmes pėrkėdheljesh, puthjesh apo
zhulatjesh, organet seksuale bėhen gati pėr marrėdhėnien seksuale.
Njė jetė e pasur me seks ndikon pozitivisht nė pasqyrėn e hormoneve.
Fakt ėshtė qė edhe 48 orė pas njė akti tė mirė seksual pasqyra e
hormoneve ėshtė ngritur me 50 pėr qind. Pra bėrja seks ka njė pėrparėsi
mė tė madhe sesa marrja nė mėnyrė artificiale e hormoneve. Ndryshe nga
marrja nė mėnyrė artificiale e hormoneve, marrėdhėnia seksuale nuk e
sjell kurrė sasinė e hormoneve tek mashkulli nė njė shkallė tė
rrezikshme pėr shėndetin.

Pasja e marrėdhėnieve seksuale ēdo dy apo tre ditė ėshtė nė rregull,
por pasja mė e shpeshtė se kaq e tyre ka gjasa qė tė ulė pėrqendrimin e
spermatozoideve, duke ulur edhe pjellshmėrinė e mashkullit. Rreziku mė i
madh nė njė marrėdhėnie tė gjatė seksuale ėshtė mėrzitja dhe monotonia
nė shtrat. Monotonia si dhe irritimet e vogla tė pėrditshme, tė cilat
merren me vete kur shkon nė shtrat mund tė influencojnė negativisht
motivin pėr tė pasur marrėdhėnie me partnerin. Nga kjo vjen qė kryerja e
aktit tė rrallohet nga njė herė apo dy nė javė nė njė herė nė muaj ose
mė rrallė se kaq. Kur ēifti vjen nė njė situatė tė tillė ėshtė mirė tė
krijohet diēka e re. Njė faktor i rėndėsishėm nė kėtė periudhė ėshtė
kreativiteti, i cili e mban lidhjen sa mė tė freskėt.
Faktorė tė tjerė, tė cilėt influencojnė negativisht dėshirėn pėr tė pasur marrėdhėnie seksuale tek femrat janė:
- frika pėr marrjen e ndonjė sėmundjeje gjatė aktit seksual
- pėrdorimi i ilaēit kundėr mbetjes shtatzėnė (anti-conception). Disa
lloje tė tilla ilaēesh pėrbėhen nga njė sasi e madhe progestoroni, i
cili ul dėshirėn pėr tė pasur marrėdhėnie
- pasja e njė vagine tė thatė
Tek burrat faktorėt negativė janė:
- tensioni pėr tė kryer aktin seksual sa mė suksesshėm
- pėrdorimi i tejkaluar i alkoolit

Seksologėt amerikanė Masters dhe Johnson konstatuan qė 47% e femrave
pas lindjes, tė paktėn pėr njė periudhė prej 3 muajsh kanė pak dėshirė
pėr tė pasur marrėdhėnie seksuale. Rreth 22% nga femrat e pyetura kishin
pushuar sė kryeri aktin seksual.
Ato femra qė kryejnė marrėdhėnie seksuale pa pėrdorur kėllėfė, rroken mė
pak nga depresioni. Studiuesit pandehin se mos nė lėndėn themelore tė
derdhjes sė mashkullit ka disa pėrbėrės qė luajnė njė rol qetėsues nė
gjendjen shpirtėrore tė grave. Kanceri i mitrės shkaktohet nga virusi i
transmetuar pėrmes marrėdhėnieve seksuale, Human Papilloma Virus ose
HPV.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi