Kur mashkulli humb interesimin pėr seks

Shko poshtė

Super Kur mashkulli humb interesimin pėr seks

Mesazh nga Lim-On prej Fri Mar 25, 2011 8:45 pm

Nėse partneri juaj mohon seksin, nuk mund tė jetė vetėm se ka
njė grua tjetėr nė jetėn e tij, sepse do t’i japė fund marrėdhėnies apo
nuk i dukeni mė e bukur dhe joshėse. Shumė burra vuajnė me problemin e
ereksionit kur ata janė tė stresuar apo sepse nė jetėn e tyre ka diēka
qė i shqetėson.
Shpesh femrat fajėsojnė veten kur partneri
nis tė shfaqė shenjat e para ndaj dėshirės sė ulėt pėr seks. Ato ndjejnė
se ka diēka qė nuk shkon mirė nė teknikėn tyre tė tė bėrit dashuri apo
se partneri nuk i pėlqen mė. Studiuesit mendojnė se disa nga arsyet qė i
bėjnė burrat tė mos kenė dėshirė seksuale janė:
Lodhja
Nėse partneri juaj ka punuar shumė, duke u pėrpjekur tė arrijė tė
pamundurėn dhe tė bėjė mė tė mirėn nė profesionin e tij, lodhja dhe
mėrzia, nėse gjėrat nuk shkojnė ashtu siē do ai, mund tė shkaktojė
probleme nė jetėn tuaj seksuale. Kjo mund tė shpjegojė humbjen e
rastėsishme tė ereksionit, tė cilėn e vuajnė tė gjithė burrat, por nė
kohė tė ndryshme. Nėse bashkėshorti juaj humbet ereksionin gjatė aktit
seksual, ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė mbėshtesni atė dhe tė mėnjanoni
akuzat pėr humbjen e interesit ndaj jush, apo tė nisni njė zėnkė, pas
kjo do tė pėrkeqėsonte gjėrat. Ndonjėherė njė pushim i shkurtėr para se
tė pėrpiqeni tė rinisni akti seksual, ėshtė ajo ēka nevojitet, por nėse
ai ende vazhdon tė ketė vėshtirėsi, ju thjesht tregoni mirėkuptimin tuaj
dhe faktin se ai ėshtė vėrtet i rėndėsishėm pėr ju. Nėse marrėdhėnia
juaj po kalon probleme parash, shqetėsime me fėmijėt, vėshtirėsi tė
tjera seksuale, apo zėnkat e vazhdueshme, mund tė jenė arsye tė tjera
pėr humbjen e dėshirės pėr seks tė partnerit tuaj.
Problemet emocionale mund tė ēojnė nė vėshtirėsi tė ereksionit, pasi
besimi apo ndjenja e intimitetit me partnerin ndikohet drejtpėrdrejt. Tė
gjithė e dimė qė ėshtė e vėshtirė tė ndizesh nėse ditė pas ditė borxhet
shtohen. Nėse merrni nisma pėr tė kaluar kėto probleme financiare,
vėshtirėsitė tuaja mund tė parandalohen, sidomos nėse nuk ka arsye te
tjera psikologjike.

Vetėvlerėsimi
Shqetėsimi juaj, nėse partneri juaj mendon se vazhdoni te jeni
tėrheqėse, ndikon shumė nė dėshirėn tuaj pėr seks. Pėrpiquni tė
pėrmirėsoni vetėvlerėsimin tuaj dhe do tė shihni se edhe ai do t’u shoh
me sy tjetėr. Diskutimi i ndjenjave ėshtė gjithashtu e rėndėsishme tė
shpjegoni ndjenjat tuaja pėr atė qė ka ndodhur dhe tė kėrkoni ndihmė nė
pėrballimin e emocioneve qė mund tė jeni duke pėrjetuar. Burimi i
shqetėsimit mund tė jetė marrėdhėnia juaj dhe mėnyra se si ai ndihet me
ju. Inkurajoheni tė hapet pėr ato qė po ndodh me ju. Filloni duke thėnė
diēka tė tillė si: “E di se me siguri mund tė duket diēka koti, por...”.
Mos vazhdoni me shqetėsimet tuaja pėr humbjen e dėshirės sė tij.
Inkurajoheni atė tė bėjė tė njėjtėn gjė me ju, pasi ka gjasa qė personi
tjetėr tė jetė po aq i shqetėsuar sa edhe vetė ju. Nė kėtė mėnyrė mund
tė veproni si njė skuadėr dhe ta zgjidhni problemin sė bashku, nė mėnyrė
qė ta shmangni ēėshtjen nga frika.
A ėshtė mirė ai?
Nėse partneri juaj vuan rregullisht nga mungesa e ereksionit, ai duhet
tė kontrollohet. Vėshtirėsia nė ereksion mund tė jetė njė tregues i
sėmundjeve si diabeti apo sėmundjes e zemrės. Mos e trembni partnerin
tuaj, duke i thėnė se mund tė ketė njė sėmundje serioze, por sugjerojini
njė kontroll pėr t’u siguruar se ėshtė mirė. Ai duhet ta informojė
doktorin pėr tė gjitha simptomat e humbjes sė ereksionit dhe ēdo problem
tjetėr shėndetėsor qė mund tė ketė kaluar. Shpesh disa pilula, tė
rekomanduara nga doktori, mund ta risjellin ereksionin me lehtėsi. Nėse
doktori rekomandon se ka nevojė pėr teste tė tjera apo trajtime pėr njė
sėmundje, ėshtė mė mirė tė veproni me shpejtėsi, pasi problemet e
shėndetit tė pa kuruara mund tė jenė mė tė vėshtira tė riparohen nė njė
fazė mė tė largėt. Nėse e shtyni, pasi besoni se paaftėsia e tij pėr tė
pasur ereksion vjen pasi ju nuk i dukeni tėrheqėse, mund tė mos e gjeni
kurrė zgjidhjen qė kėrkoni. Tregoni kujdes pėr humbjen graduale tė
ereksionit pėr njė periudhė tė gjatė, pasi kjo ka gjasa tė jetė njė
tregues sėmundjeje. Njė humbje e shpejtė e ereksionit (pėr shembull nė
njė rast), kjo ka gjasa tė lidhet me shqetėsime emocionale.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi