Femrat pėlqejnė burrat simpatikė

Shko poshtė

Super Femrat pėlqejnė burrat simpatikė

Mesazh nga Ditta prej Sat Mar 26, 2011 9:26 amNjė grua
qė sheh me imtėsi njė burrė, nuk ka dyshim se nė mendjen e saj po bėn
disa llogari. Zakonisht femrat janė tė prirura tė zgjedhin meshkuj
bukuroshė dhe tė shėndetshėm.

Ēdo detaj i fytyrės sė mashkullit ėshtė njė tregues i ēmuar i
gjendjes sė tij shėndetėsore dhe pajtueshmėrisė sė ēiftit. Por tashmė
studiuesit skocezė tė universitetit “Aberdeen” kanė zbuluar se nuk vihen
mė nė llogari vetėm tiparet fizike tė mashkullit. Femrat vlerėsojnė
edhe treguesit socialė dhe progresin e vendit ku mashkulli jeton.
Kėshtu, nė zonat mė tė varfra, lexohet nė revistėn “Proceedings of royal
society”, cituar nga “Wall Street Journal”, femrat preferojnė meshkujt
simpatikė, me fytyrė tė lėmuar, ndėrkohė qė ata tė cilėt kanė tipare
femėrore, preferohen mė shumė nė vendet e pasura.Psikologėt janė
pėrpjekur shumė tė zbulojnė atė qė disa femra pėlqejnė te meshkujt pak
tė vrazhdė e autoritarė dhe disa tė tjera te meshkujt bukuroshė. Edhe nė
ribotimin e librit “Kėnaqėsia e seksit”, publikuar vitin e kaluar nė
Shtetet e Bashkuara, personazhi i vėrtetė i vitit 1972 “Burri leshator”,
u zėvendėsua nga njė mashkull bukurosh, i parfumosur dhe me lėkurė tė
lėmuar. Nofull tė ngushtė, krahė me muskuj, vetulla tė holla dhe pak
mjekėr. Kėta janė tregues tė njė niveli tė lartė testosteroni dhe njė
gjendjeje tė mirė shėndetėsore te meshkujt. Kushte teorikisht perfekte
pėr tė sjellė nė jetė njė fėmijė tė shėndetshėm.Fakti qė femrat gabojnė
shumė, asnjėherė nuk ėshtė marrė nė konsideratė seriozisht. Sipas
studiuesve, femrat janė tė afta tė bėjnė llogari qė pėr shkencėtarėt
janė tė panjohura. Dhe nė fakt psikologėt e universitetit “Aberdeen”
kanė zbuluar se testosteroni, pėrveēse ka shumė avantazhe, ka edhe
kundėrindikacione. Nė tentativėn e tyre pėr tė klasifikuar gjithēka,
studiuesit skocezė kanė zbuluar se njė pėrqindje e lartė e hormonit
mashkullor te mashkulli shoqėrohet me sjellje agresive dhe njė tendencė
ndaj tradhtisė. Ashtu si edhe nė vendet e zhvilluara, ku kurat
shėndetėsore janė tė nivelit tė lartė, ja vlen tė zgjedhėsh njė partner
jo shumė bukurosh, por qė ėshtė i gatshėm tė krijojė njė lidhje tė
shėndetshme dhe tė ndihmojė nė rritjen dhe edukimin e fėmijės.
Studiuesit e universitetit “Aberdeen” kanė pėrfshirė nė studimin e tyre
4500 femra nga 30 kombe tė ndryshme, por qė tė gjitha i pėrkisnin racės
sė bardhė dhe ishin heteroseksuale, duke pėrdorur njė pyetėsor i cili
mund tė gjendjet edhe sot nė internet, nė adresėn www.faceresearch.org.
Ēdo vullnetareje i kėrkohej qė tė vlerėsonte tėrheqjen e saj pėr njė
sėrė fytyrash mashkullore tė ndryshuara me kompjuter. Fytyrat e
ndryshuara, ndaj tė cilave femrat janė treguar shumė tė ndjeshme, ishin
tė rrumbullakėta, me pak mjekėr, ballin e madh, flokė tė lėpirė pas
koke, vetulla tė holla dhe tė larguara nga njėra-tjetra, sy tė vegjėl si
bajame dhe buzė tė trasha. Mė pas, rezultatet u krahasuan me treguesin e
gjendjes shėndetėsore tė secilit vend tė zgjedhur nga Organizata
Botėrore e Shėndetėsisė. Lidhja mes pasurisė dhe tėrheqjes pėr
karakteret mashkullore ishte krejtėsisht e qartė. “Mendojmė se kriteret e
bukurisė janė arbitrare dhe individuale”, shpjegon psikologia Lisa De
Bruine, qė drejton “Face research laboratory” nė universitetin
“Aberdeen”. “Megjithatė, studimi ynė tregon se preferencat janė tė
diktuara edhe nga stimujt ambientalė, si niveli shėndetėsor i
popullsisė”.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi