Kryengritėsit libianė pushtojnė Ajdabiyan

Shko poshtė

Super Kryengritėsit libianė pushtojnė Ajdabiyan

Mesazh nga D3M1 prej Sat Mar 26, 2011 11:47 am


Kryengritėsit libianė, tė mbėshtetur nga disa net bombardimi nga NATO-ja dhe aleatėt e saj tė forcave tė Gaddafit kanė arritur tė pushtojnė qytetin Ajdabiya, lajmėroi tė shtunėn AFP.
Ushtarėt qeveritarė janė duke braktisur me shpejtėsi pozicionet e tyre tė fundit nė qytet dhe po tėrhiqen nė perėndimin e vendit, ku Gaddafi vazhdon tė ruajė kontrollin.

Duket se shkatėrrimi i pozicioneve tė artilerisė jashtė qytetit la pa mbėshtetje ushtarėt qeveritarė qė mbronin Ajdabiyan, tė cilėt me sa duket janė detyruar tė tėrhiqen pėrpara numrit mė tė madh tė kundėrshtarėve.

Ajdabiya, njė qytet qė ndodhet pranė fortesės kryengritėse tė Bengazit, ėshtė njė pikė shumė e rėndėsishme strategjike nė luftimet qė po ndodhin nė Libi.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi