Tadic fton nė respektim tė realitetit nė Kosovė

Shko poshtė

Super Tadic fton nė respektim tė realitetit nė Kosovė

Mesazh nga D3M1 prej Sun Mar 27, 2011 2:35 pm


Presidenti serb, Boris Tadic ka thėnė se realitet ėshtė se shqiptarėt kurrė nuk do tė pranojnė sovranitetin e Serbisė, siē ėshtė realitet se serbėt nga veriu i Kosovės kurrė nuk do tė pranojnė sovranitetin e Kosovės.
Pėr kėtė shkak, sipas tij, ēdo marrėveshje lidhur me Kosovėn duhet tė niset nga realiteti nė terren, raportoi B92, transmetoi Koha.

Duke marrė pjesė nė forumin e Brukselit “Afrimi i Ballkanit nė BE”, Tadic ka thėnė se pėr kėtė realitet dialogu Beograd-Prishtinė ka filluar me ēėshtje teknike qė tė vijė pastaj te zgjidhja e ēėshtjeve tė vėshtira.

Gjatė njė paneli, i pyetur se ēfarė duhet tė bėhet nėse serbėt nė Kosovė do tė ndiheshin si “nė shtėpi”, Tadic ka thėnė nėse pyeten serbėt a janė kosovarė apo serbė, ata do tė pėrgjigje se janė serbė.

I pyetur se “Beogradi kur bisedon me Prishtinėn a sheh pėrballė vetes Kosovėn apo SHBA-nė”, Tadic ėshtė pėrgjigjur se sheh shqiptarėt e Kosovės, por edhe ndikimet.

“Qėllimi im ėshtė qė tė zgjidhim konfliktin historik. Serbia po bėn pėrpjekje qė me kompromis tė zgjedh problemin historik ndėrmjet serbėve e shqiptarėve, i cili ėshtė i vjetėr 100 vjet, nė mėnyrė qė mos tė ndodhė qė njėra palė t’i fitojė tė gjitha dhe tjetra tė humb krejt”, ka thėnė Tadic.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi