RDK, subjekti i ri politik shqiptar nė Maqedoni

Shko poshtė

Super RDK, subjekti i ri politik shqiptar nė Maqedoni

Mesazh nga D3M1 prej Sun Mar 27, 2011 10:09 pm


Rufi Osmani ka promovuar tė dielėn partinė e re nė skenėn politike tė Maqedonisė, Rilindjen Demokratike Kombėtare (RDK).
Tre shtyllat kryesore tė saj janė rilindja dhe rimėkėmbja e dinjitetit tė shqiptarėve, demokratizimi i vendit dhe avancimi i tė drejtave dhe lirive tė shqiptarėve dhe etnive tė tjera. Sipas nismėtarit Rufi Osmani, raportet politike maqedonase-shqiptare janė shtylla aktuale edhe e perspektivės sė vendit.

“Oferta jonė synon tė realizoj aspiratėn shqiptare pėr shtet-formim nė Maqedoni ndėrsa kjo aspiratė respekton shqetėsimin e kombit maqedonas qė vendi tė mos ndahet nė dy tėrėsi etnike territoriale, thėnė mė ndryshe oferta jonė politike mund tė emėrtohet si federalizim jo-territorial I vendit me mekanizma tė demokracisė konsensuale dhe me decentralizim pėrmbajtjesor tė pushtetit”, tha Osmani.

Sipas tij, zgjidhja optimale pėr ēėshtjen e emrit me Greqinė ėshtė zbatimi i formulės slloveno-kroate si dhe imponimi nga faktori relevant ndėrkombėtar. Pėr pėrmirėsimin e klimės sė komunikimit reciprok Athinė-Shkup, sipas Osmanit, qeveria duhet tė ndėrpresė realizimin e projektit ‘Shkupi 2014’.

“Miratimi i kėsaj formule do tė mundėsonte de-bllokimin e procesit tė integrimit tė vendit nė NATO dhe BE vendi nė plan tė jashtėm do tė mbante referencėn IRJM me ēka plotėsohet aspirate greke ndėrsa nė plani tė brendshėm vendi do tė mbante emrin kushtetues Republika e Maqedonisė me ēka plotėsohet aspirate e faktorit politik maqedonas”, u shpreh Rufi Osmani.

Osmani foli edhe pėr situatėn aktuale nė vend duke theksuar se pėr zgjedhjet e parakohshme nevojitet harmonizim i tė gjitha ēėshtjeve kontestuese mes subjekteve politike. Osmani paralajmėroi se nė zgjedhjet e parakohshme, RDK-ja do tė garojė e vetme. Megjithėse organet e partisė sė tij janė nė formim e sipėr, Rufi Osmani garantoi se gjithēka do tė jetė gati pėr zgjedhjet e ardhshme.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi