Mashtruesit zbulohen nga zėri?

Shko poshtė

Super Mashtruesit zbulohen nga zėri?

Mesazh nga Lim-On prej Mon Mar 28, 2011 5:25 pmGratė
qė flasin me zė tė lartė dhe meshkujt qė kanė zė tė thellė, mė shpesh
vendosin qė ta mashtrojnė partnerin bashkėshortor, thonė shkencėtarėt
kanadezė nė studimin mė tė ri tė botuar nė revistėn profesionale
“Evolutionary Psychology”.

Pjesėmarrėsit,
gjatė studimit, kishin dėgjuar dy lloje tė zėrit mashkullor dhe
femėror, tė modifikuar nė mėnyrė elektronike, ku analiza e rezultateve
tė fituara tregoi se, gratė mendojnė qė burrat me zė mė tė trashė kanė
mė shumė gjasa qė tė mashtrojnė gruan me tė tjerat.

Meshkujt qė morėn pjesė nė studim, deklaruan se gratė qė flasin me zė tė lartė, janė mė tė prira qė ta mashtrojnė burrin.

Lidhja
midis ngjyrės sė zėrit dhe pabesisė shpjegohet me hormone, thonė
kėrkuesit shkencorė nga Universiteti “McMaster” nė Hamilton.

Meshkujt
me nivel tė lartė tė testosteronit kanė zė mė tė thellė, kurse gratė me
nivel tė lartė tė estrogjeneve kanė zė tė lartė", shpjegon dr David
Fineberg, i cili ka marrė pjesė nė studim.

"Pabesia ka ēmimin emocional dhe financiar, ku shpesh ēon edhe deri te shkatėrrimi i familjes.

Pėr
kėtė shkak, gjatė evolucionit, njerėzit janė mėsuar qė tė njohin
partnerėt e pabesė, duke zhvilluar kėshtu njė lloj tė mekanizmit
mbrojtės", thotė dr Julianne O'Connor, e cila ishte pjesė e ekipit
studimor.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Mashtruesit zbulohen nga zėri?

Mesazh nga Gonna prej Mon Mar 28, 2011 5:37 pm

qkas nin njeri :D

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi