Pini ujė nė barkun bosh

Shko poshtė

Super Pini ujė nė barkun bosh

Mesazh nga Gonna prej Tue Mar 29, 2011 10:58 am

Nė Japoni, ėshtė shprehi tė pihet uji menjėherė pas zgjimit. Edhe testet shkencore kanė konstatuar gjithashtu avantazhet e kėsaj teknike.
Pirja e ujit nė barkun bosh ndihmon pėr trajtimin e kokėdhembjes, dhembjeve nė trup, artritit, rrahjeve tė shpejta tė zemrės, yndyrės nė gjakut, tensionit tė lartė, epilepsisė, bronkitit, astmės, tuberkulozit, meningjitit, veshkave, organeve urinare, tė vjellave, gastritit, diarresė, hemorroideve, diabetit, kapsllėkut, tė gjitha sėmundjeve tė syrit, kancerit, ērregullimeve menstruale, sėmundjeve tė veshit, hundės dhe fytit.

Metodat e trajtimit

1. Sapo tė zgjoheni nė mėngjes, para se tė pastroni dhėmbėt, pini 4 gota x 160 ml (640ml) ujė tė vakėt.
2. Pastroni dhėmbėt dhe zgavrėn e gojėn dhe mos hani as pini pėr 45 minuta.
3. Pas 45 min. mund tė hani dhe pini
4. Pas 15 minutash (sa ka zgjatė mėngjesi/dreka/darka) mos hani as pini pėr 2 orė.
5. Tė moshuarit dhe tė sėmurėt qė nuk mund tė pinė 4 gota menjėherė nė mėngjes nuk adaptohen) mund tė fillojnė tė pinė aq sa munden dhe pastaj ēdo ditė tė rrisin sasinė e ujit deri sa tė arrijnė 4 gota tė ujit.
6. Kjo metodė do t’i shėrojė tė sėmurėt, ndėrsa tė shėndetshmit do tė gėzojnė njė shėndet mė tė mirė.Sa ditė janė tė nevojshme pėr tė trajtuar sėmundjet nė vijim:

1. Shtypja e lartė e gjakut - 30 ditė
2. Gastritisi - 10 ditė
3 Diabeti - 30 ditė
4. Kanceri - 180 ditė
5. Tuberkulozi - 90 ditė
6. Tė sėmurėt me artrit, kėtė metodė tė trajtimit mund ta bėjnė pėr 3 ditė nė javėn e parė, pastaj prej javės tjetėr, ēdo ditė.

Ky trajtim nuk ka efekte anėsore, pėrveēse do tė urinoni mė shpesh. Do tė ishte mirė, qė ky trajtim tė zgjasė pėrherė dhe jo vetėm kur mjekojmė ndonjė sėmundje.
Kjo ka njė shpjegim... Kinezėt dhe japonezėt pinė ēaj tė nxehtė edhe gjatė ngrėnies dhe nuk pinė ujė tė ftohtė. Ndoshta ėshtė koha qė tė pėrfitojmė edhe ne nga ky zakon i tyre.

Pėr ata qė duan tė pinė ujė tė ftohtė...

Pirja ujit tė ftohtė pas njė vakti, ndikon qė yndyrat qė ju i keni konsumuar - tė ngadalėsojnė tretjen. Kur masat e tilla reagojė me acid, prishen, absorbohen nga zorrėt mė shpejt sesa ushqimet e forta. Kjo do tė rrudhė zorrėt, dėmton florėn e tyre. Kėshtu, mė shpejt do tė trasheni, por kjo mund t’ju ēojė edhe nė kancer. Prandaj ėshtė mirė qė tė pini diēka tė nxehtė apo ujė tė ngrohtė pas ngrėnies.

Mbajeni mend edhe kėtė... Sa mė shumė qė dimė, kemi mė shumė mundėsi pėr tė mbijetuar ... /Telegrafi/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi