Spiderman u ngjit nė kullėn mė tė lartė nė botė

Shko poshtė

Super Spiderman u ngjit nė kullėn mė tė lartė nė botė

Mesazh nga D3M1 prej Tue Mar 29, 2011 2:17 pm

Francezi Alain Robert, i cili pėr shkak tė ngjitjes sė tij nėpėr ndėrtesa ka marrė pseudonimin Spiderman, arriti tė ngjitej nė ndėrtesėn mė tė lartė nė botė, Burj Khalif nė Dubai.
Pėr ngjitje nė ndėrtesėn e lartė 828 metra iu nevojitėn gjashtė orė. Francezi sypatrembur u ngjit nė antenėn nė maje tė ndėrtesės.

Masa e mbledhur e kureshtarėve e mbėshteste vazhdimisht gjatė ngjitjes sė tij nė fasadėn e rrokaqiellit. Robertin e ndriēonin reflektorėt pasi kishte rėnė nata.

Edhe pse kėtė nuk e ka shprehi kėsaj radhe pėrdori rripin e sigurisė dhe litarėt pėr t’i pėrmbushur disa kėrkesa sigurie. “Jam i vetėdijshėm se nganjėherė ekzistojnė kushte speciale pėr ngjitje. Kjo ėshtė njė ndėrtesė legjendare dhe e di se duhet tė kujdesem edhe pėr jetėn time,” tha Robert.

Gjatė karrierės sė tij Robert u ngjit nė mė shumė se 70 rrokaqiej, ndėrmjet tjerėsh edhe nė Empire State Building, Willis Tower, Petronas Tower... Para shtatė vitesh u ngjit nė Taipei 101, atėbotė ndėrtesėn mė tė lartė nė botė, njoftoi BBC.


_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi